Jesteś tutaj: Start Dla ciekawych Nie daj się w sieci Film VOD - dystrybucja filmów poza komputerem, Connected devices

Gdy jesteś twórcą...

VOD - dystrybucja filmów poza komputerem, Connected devices

Każde urządzenie ekranowe podłączone do Internetu (Connected devices) może służyć użytkownikom do cyfrowego wypożyczenia i oglądania filmu. Twórcy serwisów Video on Demand wykorzystują więc do rozpowszechniania zawartych w swoich bibliotekach audiowizualnych treści specjalne aplikacje internetowe współpracujące z telefonami komórkowymi, tabletami, itp. Przykładowo aplikacja serwisu VOD Ipla dostępna jest w systemach operacyjnych najważniejszych dostępnych na polskim rynku smartfonów – iPhone, Android i Symbian. Zainteresowany podbojem rynku telefonicznego jest także m.in. TVN Player.

Łukasz Skrzypek, wiceprezes zarządu serwisu VOD Iplex.pl: „VOD internetowe to nie tylko komputery, to także Connected devices, przekaz na ekranowe urządzenia, w tym przenośne. Zgodnie z ideą Content 360 będziemy filmy oglądać na tabletach, na smart fonach i innych tego typu produktach. To już zaczyna się dziać, a rynek reaguje na ten trend coraz mocniej. Niektóre serwisy, np. Ipla, są dostępne na smartfonach. I pamiętajmy, że na wszystkich urządzeniach filmy są bardzo dobrze chronione – o tę ochronę twórcy serwisów VOD wyjątkowo dbają. Zależy nam na tym, żeby nie było nieautoryzowanego dostępu do treści, aby użytkownik płacił za oglądanie filmu. Nie ważne czy ta opłata jest podejmowana w postaci oglądania reklam czy poprzez transakcję, film jest zawsze tak samo zabezpieczony”.

Technologia obecnie używana jest na tyle rozwinięta, że niezależnie od urządzenia dzieło audiowizualne wypożyczane z serwisu VOD jest pokazywane w bardzo dobrej jakości, jaką można porównać do minimalnej jakości transmisji telewizyjnej. Sprawia to, że z punktu widzenia użytkownika nic się nie zmienia za wyjątkiem jednego ważnego faktu  – oglądający nie jest już przywiązany do jednego miejsca, gdzie ma łącze internetowe, smart TV czy swój Set Top Box (przystawka STB, dekoder STB).

Set Top Box to elektroniczne urządzenie, dzięki któremu bez pośrednictwa komputera (jedynie z poziomu pilota) można na telewizorze oglądać filmy wideo, słuchać muzyki, przeglądać witryny internetowe czy grać w gry. STB pozwala na odbiór programów cyfrowych w wysokiej rozdzielczości (standardy MPEG-2, H.264/MPEG-4 AVC, VC-1). Set Top Box może wykorzystywać do połączenia z siecią antenę satelitarną, łącze ethernetowe, łącze telewizji kablowej, linię telefoniczną (w tym DSL/ADSL) czy antenę UHF/VHF.

A więc zaletą Connected devices jest to, że użytkownik nie tylko sam decyduje kiedy korzysta z wypożyczonych filmów, to jeszcze decyduje na jakim urządzeniu będzie je oglądał.

Kamil Przełęcki, dyrektor do spraw rozwoju i konwergencji multimediów Agora, odpowiedzialny za serwis VOD Kinoplex: „Z punktu widzenia producentów filmowych ważne jest to, że partnerem do dystrybucji nie jest Samsung czy Netia, bo oni tworzą hardware, partnerem do dystrybucji musi być firma, która posiada platformę VOD.  Bo to platforma zabezpiecza treść, edytuje wszystkie informacje wokół tej treści, przeprowadza transakcyjność lub wdraża model reklamowy.
Set Top Box to rodzaj urządzenia podłączonego do telewizora, które jest komputerem ale nie ma klawiatury. Zamiast niej używa się jedynie pilota. W związku z tym możemy mówić o stworzeniu uproszczonej drogi dojścia do pewnych treści internetowych dla osób nieużywających komputerów. Fakt, że z poziomu pilota można korzystać z VOD świadczy o kolosalnej zmianie w sposobie docierania do filmów w stosunku do tego, co znamy, czyli do wypożyczania płyt DVD. Wypożyczmy nie wychodząc z domu, siedząc wygodnie we własnym living roomie. To jest rewolucja. Nie to, że przez komputer możemy oglądać filmy lecz właśnie to, że dzięki połączeniu internetowemu platforma  dystrybuująca treść audiowizualną dociera do Connected devices, do urządzeń ekranowych”.

Łukasz Skrzypek: „W 2010 roku Iplex był dostępny na telewizorach jednej firmy i  mieliśmy wówczas kilka tysięcy użytkowników miesięcznie. Natomiast w 2011 roku z Iplex korzysta 300 tysięcy osób miesięcznie. Jak widać dynamika rozwoju usługi VOD jest bardzo duża. Szacujemy, że w przyszłym roku – nie tylko w Ipleksie, ale na całym rynku – z różnych aplikacji będzie korzystać o wiele większa grupa ludzi. W rynku uczestniczyć ma milion telewizorów podłączonych do Internetu”.

*** Cykl artykułów o VOD został przygotowany w oparciu o prezentację Kamila Przełęckiego (Kinoplex) i Łukasza Skrzypka (Iplex) na Walnym Zgromadzeniu KIPA 2012 oraz na podstawie innych źródeł, w tym m.in. badań Gemius dla Onet.pl (2011), PBI (2012), OPI na zlecenie IAB Polska (2012), artykułów specjalistycznych z "Media&Marketing", "Press", "Komputer Świat", "Gazety Wyborczej", serwisów Wirtualne media, Media 2, AK75, 4vod, informacji z poszczególnych platform VOD.

Źródło: Audiowizualni.pl, 2012
Przedruk za zgodą: Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska

Jesteś tutaj: Start Dla ciekawych Nie daj się w sieci Film VOD - dystrybucja filmów poza komputerem, Connected devices