Jesteś tutaj: Start Dla ciekawych Nie daj się w sieci Książki Zastosowanie nowego standardu ISTC

Gdy jesteś twórcą...

Zastosowanie nowego standardu ISTC

Stowarzyszenie Autorów i Wydawców „Polska Książka” jako jedna z dwunastu licencjonowanych agencji rejestracyjnych ISTC (International Standard Text Code) na świecie rozpoczęło rejestrację utworów wyrażonych w formie tekstu (drukowanego i elektronicznego) oraz nadawanie numerów ISTC. System ISTC jest jednym z najnowocześniejszych standardów identyfikacyjnych ISO, który pozwala na zidentyfikowanie i odróżnienie utworu od innych, a także umożliwia pogrupowanie numerów ISBN przypisanych do tego samego tekstu, co jest szczególnie przydatne podczas wyszukiwania i przeprowadzania analiz sprzedaży czy wypożyczeń danego utworu. Dzięki standardowi ISTC można bowiem opierać się nie na poszczególnych wydaniach utworu, ale na tekście, który stanowi podstawę owych wydań.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat wyraźnie wzrosła ilość formatów i wersji, w jakich wydaje się teksty. W latach 80. ubiegłego wieku nadawano najwyżej trzy numery ISBN jednemu tekstowi, obecnie bestsellery mogą ich posiadać nawet 20 lub 30. Z tego powodu ocena popularności i żywotności ekonomicznej danego tekstu oparta jedynie na dotychczasowym systemie identyfikacyjnym staje się niemiarodajna. System ISTC jest bardzo efektywnym narzędziem dla wszelkich analiz przygotowywanych dla rynku wydawniczego ponieważ grupuje poszczególne numery ISBN przynależące do tego samego tekstu i przypisuje im jeden numer ISTC.

Kolejną zaletą standardu jest usprawnienie wyszukiwania utworów w wyszukiwarkach internetowych, istotne nie tylko dla prywatnego użytkownika czy bibliotek, ale przede wszystkim w użyciu komercyjnym. Wyszukiwarka ISTC pozwala również na grupowanie tytułów, za którymi kryje się ten sam tekst, nawet wtedy, gdy pozornie wydają się one różne (w przypadku zmian w tytule czy podtytule) a także na wyfiltrowanie utworów z pozoru identycznych, ale zupełnie innych (np. scenariusza będącego adaptacją powieści).

Opisywany standard zostanie wykorzystany w przypadku planowanego w Polsce wprowadzenia elektronicznego egzemplarza obowiązkowego, co podkreślają specjaliści z IFFRO (International Federation of Reproduction Rights Organizations) i z British Library, gdzie system już funkcjonuje. Pozwoli to na wyeliminowanie wysokich kosztów, jakie obecnie ponoszą wydawcy i ułatwi przeszukiwanie zgromadzonych zasobów. Rejestracja publikacji w systemie ISTC skutecznie wesprze identyfikację utworów pochodnych, takich jak tłumaczenia, kompilacje czy teksty krytyczne, które nie mogą być odnalezione
w wyszukiwarkach internetowych za pomocą tytułu czy autora.

System ISTC będzie wspierał również czynności związane z licencjonowaniem i zarządzaniem prawami autorskimi do utworu, m.in. dzięki pogrupowaniu numerów ISBN i przyporządkowaniu im jednego numeru ISTC.

Organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, a także agencje bibliograficzne czy badawcze będą mogły korzystać z uszeregowanych i wyselekcjonowanych za pomocą ISTC danych, niezbędnych do wykonywanych badań i analiz czy prowadzonych rejestrów (np. Europejski program ARROW – Accessible Registries of Rights Information and Orphan Works Towards Europeana), a także będą mogły się komunikować przy użyciu nowego, uniwersalnego standardu.

Zaczynający funkcjonować na rynku wydawniczym standard, oferowany przez „Polską Książkę”, ma szansę zrewolucjonizować sposób wyszukiwania informacji o publikacjach na hybrydowym rynku książki, gdzie współistnieją wydawnictwa papierowe i cyfrowe, publikowane w setkach różnorodnych wydań, tłumaczeń i kompilacji, a polscy wydawcy, jako jedni z pierwszych w Europie, mają niepowtarzalną możliwość na uzyskanie dla swoich publikacji identyfikatora niezwykle pomocnego w zarządzaniu prawami autorskimi.

Agnieszka Włudyka-Szeliga, SAiW „Polska Książka”

Źródło: Biblioteka Analiz, 18 września, 19/2012
Tytuł, śródtytuły, skróty, redakcja tekstu: Kreatywnapolska.pl
Przedruk za zgodą: Biblioteki Analiz

KIERUNKI I FORMY TRANSFORMACJI CZYTELNICTWA


CBOS-01CBOS-02

 

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska

Jesteś tutaj: Start Dla ciekawych Nie daj się w sieci Książki Zastosowanie nowego standardu ISTC