Jesteś tutaj: Start Dla ciekawych Serwis informacji Serwis informacji Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem 71. Festiwalu Filmowego w Cannes!
materiały prasowe materiały prasowe
data 20 maj 2018 dział Serwis informacji

Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem 71. Festiwalu Filmowego w Cannes! Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Polskiego twórcę doceniono za „Zimną wojnę”. Złotą Palmę otrzymał Hirokazu Koreeda za film „Manbiki kazoku”. Paweł Pawlikowski otrzymaną w Cannes nagrodę poświęcił pamięci Janusza Głowackiego. 

„Po raz pierwszy od dawna polski film znalazł się w selekcji oficjalnej w Cannes. Bardzo za to dziękuję. Widzę tu aktorów, którzy znosili tortury, wymęczyłem ich na planie” - mówił, odbierając nagrodę, Paweł Pawlikowski.

To pierwsza od 28 lat produkcja w języku polskim, która znalazła się w Konkursie Głównym jednej z najważniejszych imprez filmowych świata. 

„Zimna wojna” opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być i jednocześnie nie mogą być bez siebie. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku w Polsce.  

Paweł Pawlikowski jest nie tylko reżyserem, ale także – wraz z Januszem Głowackim i Piotrem Borkowskim – autorem scenariusza. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. Zdjęcia rozpoczęły się w styczniu 2017 i zakończyły na początku sierpnia 2017 roku. Ekipa kręciła film nie tylko w Polsce, ale również we Francji i Chorwacji.

źródło: mat.prasowe

Czytany 539 razy

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska

Jesteś tutaj: Start Dla ciekawych Serwis informacji Serwis informacji Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem 71. Festiwalu Filmowego w Cannes!