Jesteś tutaj: Start Dla ciekawych Serwis informacji Serwis informacji 34. Warszawski Festiwal Filmowy
materiały prasowe materiały prasowe
data 13 październik 2018 dział Serwis informacji

34. Warszawski Festiwal Filmowy Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

12 października rozpoczął się 34. Warszawski Festiwal Filmowy. Wydarzenie jest współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Zapewniam Państwa, że nie ma w Polsce drugiego festiwalu filmów fabularnych, który miałby takie statystyki. Mamy w programie 15 premier światowych, 18 międzynarodowych, 5 europejskich, 39 wschodnioeuropejskich i 28 premier polskichmówił podczas konferencji prasowej dyrektor festiwalu Stefan Laudyn.

W konkursie głównym bierze udział najnowszy film Marka Koterskiego „7 uczuć”.

W konkursie filmów dokumentalnych pokazane zostaną m.in. „Niebieskie chachary” Cezarego Grzesiuka oraz „Graniczne cięcie” Igora Chojny.

W konkursie filmów krótkometrażowych biorą udział m.in. filmy „Bliscy” Zofii Kowalewskiej, „Chłopcy z motylkami” Marcina Filipowicza, „Mój dziwny starszy brat” Julii Orlik, „Silny niezależny kosmos” Damiana Krakowiaka i „Sztangista” Dymitra Sukholytkyy-Sobchuka. 

Bogaty przegląd polskich filmów krótkometrażowych znalazł się w sekcji Najlepsze polskie filmy krótkometrażowe, w której publiczność zobaczy filmy dokumentalne, fabularne, jak i animowane. Polskie animacje znalazły się też w sekcji Animowane szaleństwo!

W sekcji Okrycia widzowie zobaczą debiut Marysi Nikitiuk „Kiedy padają drzewa”.

W ramach pokazów specjalnych prezentowane będą filmy „Eter” Krzysztofa Zanussiego, „High Life” Clarie Denis (polska premiera), „Koncert na dwoje” Tomasza Drozdowicza i „Rzeka” Emira Baigazina.

W sekcji Polska klasyka pokazane zostaną filmy Krzysztofa Krauzego, Kazimierza Karabasza, Piotra Szulkina i Macieja Drygasa.

Podczas Rodzinnego weekendu pokazany zostanie krótkometrażowy film animowany Natalii Dziedzic „Wtorek w poniedziałek”.

Warszawski Festiwal Filmowy wspólnie z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej przygotowuje również program wydarzeń branżowych – Warsaw Industry Days, które odbędą się w dniach 18-20 października.

W programie Warsaw Industry Days znajdą się:

•Pokazy Warszawskie – organizowane od 2000 roku; najnowsze polskie filmy, w tym koprodukcje, które mają międzynarodowy potencjał, zostaną zaprezentowane zagranicznym agentom sprzedaży, dystrybutorom i selekcjonerom festiwalowym.

•Warszawskie Works-In-Progress; prezentacje wybranych polskich filmów na etapie produkcji, w tym koprodukcji z Polską.

•First Cut Lab – zaproszeni eksperci oglądają pierwszą wersję montażową filmu, a potem sugerują poprawki.

•Warsaw Next; warsztaty dla młodych polskich filmowców (organizowane od 2011), którzy mają na koncie co najmniej jeden film krótkometrażowy; spotkania z profesjonalistami z Polski i zagranicy, wykłady, networking.

•FIPRESCI Warsaw Critics Project - warsztaty dla młodych dziennikarzy i krytyków filmowych z Europy Wschodniej; organizowane od 2006 wspólnie z FIPRESCI.

•Doc Lab Poland – warsztaty dla twórców filmów dokumentalnych na różnym etapie produkcji i post-produkcji oraz seria wykładów otwartych dla publiczności, organizowane przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego.

•Otwarte Warsztaty „Sztuka Montażu”, organizowane (od 2004) wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Montażystów.

15 października 2018 roku w Kinotece odbędzie się panel poświęcony wprowadzeniu w Polsce systemu zachęt finansowych dla sektora produkcji audiowizualnych.

Panel jest wydarzeniem towarzyszącym Dniom Kreatywności, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w dniach 10-15 października.

Wstęp na warsztaty jest bezpłatny, jednak niezbędna jest uprzednia rejestracja: http://sektorykreatywne.mkidn.gov.pl/pages/strona-glowna/creativity-days/rejestracja.php.

34. Warszawski Festiwal Filmowy potrwa do 21 października. 

Pełen program festiwalu znajduje się na stronie: wff.pl/pl. 

 źródło: PISF

Czytany 249 razy

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska

Jesteś tutaj: Start Dla ciekawych Serwis informacji Serwis informacji 34. Warszawski Festiwal Filmowy