Jesteś tutaj: Start Dla ciekawych Serwis informacji Serwis informacji Kolejne zagraniczne nagrody dla „Zimnej wojny”
data 30 listopad 2018 dział Serwis informacji

Kolejne zagraniczne nagrody dla „Zimnej wojny” Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Film Pawła Pawlikowskiego zdobywa za granicą kolejne liczące się nagrody. Europejską Nagrodę Filmową otrzymał także montażysta „Zimnej wojny”, Jarosław Kamiński

W listopadzie swoje nagrody przyznają krytycy filmowi z Nowego Jorku. „Zimna wojna” otrzymała nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego. Krytycy z Nowego Jorku przyznali najważniejsze nagrody „Romie”, ale wśród filmów zagranicznych docenili właśnie polską „Zimną wojnę” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. To wielkie wyróżnienie dla naszego filmu i zdecydowany wzrost szans na Oscara. 

Także licząca ponad sto lat organizacja skupiająca recenzentów i krytyków kina National Board of Review (NBR) ogłosiła laureatów swoich dorocznych nagród. Najlepszym filmem roku wybrano „Green Book”, ale wśród filmów zagranicznych wygrała „Zimna wojna”. I znów dzięki tej nagrodzie „Zimna wojna” jest w czołówce listy filmów pretendowanych do Oscara w kategorii Film Nieanglojęzyczny.

Dwie nominacje przyznali też filmowi członkowie International Press Academy. Film Pawła Pawlikowskiego walczy o nagrody dla najlepszego filmu zagranicznego oraz za zdjęcia Łukasza Żala.

Montażysta „Zimnej wojny”, Jarosław Kamiński otrzymał Europejską Nagrodę Filmową 

Jury Europejskiej Nagrody Filmowej ogłosiło pierwszych laureatów Europejskiej Nagrody Filmowej. Statuetkę dla najlepszego montażysty otrzymał Jarosław Kamiński za „Zimną wojnę”. 

Film Pawła Pawlikowskiego ma szansę na zdobycie Europejskich Nagród Filmowych w pięciu kategoriach: najlepszy film, najlepsza aktorka, najlepszy aktor, najlepszy reżyser i najlepszy scenarzysta. Nagrody zostaną  wręczone 15 grudnia w Sewilli.

„Cięcia w «Zimnej wojnie» są znaczące i emocjonalne, prawie jak w poezji" – uzasadnia Jury. „Ten poetycki sposób montażu podkreśla zmysłowość historii. Montażysta subtelnie prowadzi bohaterów przez czas, uwypuklając ich izolację od siebie w przestrzeni, fragmentaryczność ich relacji i niemożność bycia razem”. Film ma szansę zdobyć jeszcze pięć nagród: za najlepszy film, dla najlepszej aktorki (Joanna Kulig), najlepszego aktora (Tomasz Kot), najlepszego reżysera i najlepszego scenarzysty (Paweł Pawlikowski). Nagrody w powyższych kategoriach zostaną  ogłoszone 15 grudnia w Sewilli.

Koprodukcja współfinansowana przez PISF została również nominowana do British Independent Film Awards w kategorii Najlepszy Zagraniczny Film Niezależny. Nagrody te są przyznawane niezależnym produkcjom w Wielkiej Brytanii. Konkurentami „Zimnej wojny” w tej kategorii są: „Kafarnaum” (reż. Nadine Labaki, USA, Liban), „The Rider” (reż. Chloé Zhao, USA), „Roma” (reż. Alfonso Cuarón, Meksyk, USA) i „Shoplifters” (reż. Hirokazu Koreeda, Japonia).

„Zimna wojna” jest polskim kandydatem do Oscara. Pełną listę nominowanych poznamy na początku stycznia. 91. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 24 lutego. W 2014 roku Amerykańska Akademia Filmowa uznała poprzedni film reżysera, „Idę”, za najlepszy film nieanglojęzyczny.

„Zimna wojna” znalazła się też na liście 80 filmów z całego świata, które rywalizują o nominację do Złotych Globów w tej samej kategorii. Nominacje zostaną ogłoszone 6 grudnia.

Nagrodzony w Cannes film Pawła Pawlikowskiego największe triumfy święci we Francji, gdzie za jego dystrybucję odpowiada firma Diaphana. Film miał swoją kinową premierę 24 października, jak dotąd zgromadził przed ekranem ponad 330 tysięcy osób i zarobił ponad 1 700 000$.

Warto dodać, że dzięki roli w „Zimnej wojnie” Joanna Kulig została doceniona za oceanem i trafiła do amerykańskiej agencji aktorskiej CAA. Firma ta reprezentuje interesy m.in. Brada Pitta, Leonardo DiCaprio, Meryl Streep czy Toma Cruise'a. Rola Joanny Kulig wymieniana jest w gronie najlepszych aktorskich kreacji 2018 roku. Film wejdzie do amerykańskich kin 21 grudnia. 

„Zimna wojna” to historia trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. Wydarzenia pokazane w ,,Zimnej wojnie" rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

 

Na podstawie informacji prasowych

Czytany 363 razy

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska

Jesteś tutaj: Start Dla ciekawych Serwis informacji Serwis informacji Kolejne zagraniczne nagrody dla „Zimnej wojny”