Jesteś tutaj: Start Dla ciekawych Serwis informacji Serwis informacji 36. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza w Poznaniu
materiały prasowe materiały prasowe
data 01 grudzień 2018 dział Serwis informacji

36. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza w Poznaniu Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniach 2-9 grudnia w Poznaniu odbywa się 36. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Filmy konkursowe tegorocznej edycji wyłoniono spośród trzech i pół tysiąca nadesłanych zgłoszeń. Poza konkursem funkcjonują także sekcje specjalne: Panorama, Ale Kino! z piłką Ale Kino! z historią, Ale Kino! z rodziną czy Ale Kino! najmłodszego widza. Odbywają się również liczne wydarzenia towarzyszące: Wielka Przygoda z Filmem, Warsztaty Filmuj z Gwiazdą, Ale Kino! Mikołaj na Wspólnej, działania z Polską Światłoczułą, a do tego Industry/ Education Pro czy Forum Nauczycieli i Filmowców przeznaczone dla profesjonalistów z branży oraz pedagogów z pasją.

Ale Kino! to ponad 150 filmów (pełnometrażowych i krótkometrażowych), ponad 100 seansów, ponad 200 gości, ponad 20 tysięcy widzów. Podczas gali otwarcia zatytułowanej „Sto lat. Wspólna radość” publiczność obejrzy filmy z krajów, które – podobnie jak Polska – odzyskały niepodległość sto lat temu (m.in. Czech, Słowacji, Estonii i Armenii). Na specjalnym seansie „Animatic. Bajki z Poznania” goście festiwalu będą świętować urodziny Poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego – związani z jego Katedrą Animacji artyści od lat tworzą wybitne dzieła w TV Studiu Filmów Animowanych. Na gali finałowej zagra Wacław Zimpel.

Filmy walczą o nagrody: Złotych Koziołków od dorosłych jurorów oraz Marcinków (od jury dziecięcego) i Marcinów (od jury młodych). Jak podkreślają organizatorzy liczy się atmosfera.

Ale Kino! obchodzi w tym roku 55. urodziny, jest zatem jednym z najstarszych festiwali filmowych w Polsce oraz jednym z najstarszych festiwali filmów dla dzieci i młodzieży w Europie. Pierwsze poznańskie pokazy odbywały się od 1963 roku w Kinie Pałacowym. Festiwal od lat jest marką doskonale rozpoznawalną w branży na całym świecie. Ma też swoją wierną publiczność – pierwsi widzowie przyprowadzają dziś na seanse nie tylko swoje dzieci, ale i wnuki, bo mają poczucie, że wspólne oglądanie, przeżywanie i dyskutowanie o filmach to coś niepowtarzalnego i cennego. Bilety na szkolne seanse rozchodzą się już pierwszego dnia. Bilety na filmy są dostępne cenowo (8 i 5 zł).

Sekcja Industry skierowana jest do branży. Jej celem jest wsparcie rozwoju polskiego kina dla dzieci i młodzieży. W programie zaplanowano m.in. pitching 10 polskich projektów znajdujących się na różnych etapach rozwoju, od konceptu do postprodukcji.

Seanse odbywają się w Multikinie 51, Kinie Pałacowym i na Scenie Wspólnej w Poznaniu. Organizatorem festiwalu jest Centrum Sztuki Dziecka.

Więcej informacji: alekino.com.

 

Na podstawie informacji prasowej 

 

Czytany 367 razy

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska

Jesteś tutaj: Start Dla ciekawych Serwis informacji Serwis informacji 36. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza w Poznaniu