Jesteś tutaj: Start Dla ciekawych Serwis informacji Serwis informacji Laureaci 23. FKE CINERGIA
materiały prasowe materiały prasowe
data 03 grudzień 2018 dział Serwis informacji

Laureaci 23. FKE CINERGIA Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Galę zakończenia 23. edycji Forum Kina Europejskiego CINERGIA w Łodzi, która odbyła się w sobotę 1 grudnia uświetnił pokaz najnowszego filmu Agnieszki Smoczyńskiej „Fuga” oraz krótkometrażowy film w reżyserii Morgane Polański „Pieszczota”. Ogłoszono też zwycięzców festiwalu

W konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich o statuetkę Kryształowego Jabłka rywalizowało 11 produkcji. Jury w składzie przyznało nagrodę główną filmowi „Over the Limit” Marty Prus, który w emocjonalny sposób opowiada o psychicznych kosztach, jakie niesie ze sobą uprawianie wyczynowego sportu. Pokazuje, jak dążenie do mistrzostwa łączy się z brutalnym hartowaniem charakteru zawodniczki.

W uzasadnieniu Jury  możemy przeczytać „Za głębokie i pełne taktu sportretowanie bohaterki filmu. Za umiejętność zachowania dystansu. Za prostotę i skuteczność formy”.

Nagrodę 5 tys. zł dla najlepszego filmu ufundowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał również film „Call Me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, a nagrodą jest tygodniowa regularna dystrybucja w kinie Charlie w Łodzi.

W tym przypadku Jury tak uzasadniło swój werdykt „Za poruszającą opowieść o człowieku. Za powściągliwość formalną i wiarę w widza. Za zdolność do empatii”.

Specjalna nagroda dla najlepszego operatora debiutującego w pełnym metrażu ufundowana przez firmę Heliograf, została przyznana Adamowi Suzinowi za film „Over the Limit” Marty Prus. Nagroda wynosi 5 tys. złotych i przyznana jest w aporcie - wypożyczeniu sprzętu oświetleniowego i kamerowego do kolejnej produkcji w przeciągu 1,5 roku od otrzymania wyróżnienia. Firma Heliograf jest jedną z największych niezależnych firm w polskiej branży techniki filmowej. Laureata wyłoniło Jury Konkursu Polskich Debiutów i Filmów Drugich.

Jury Konkursu Europejskich Debiutów i Filmów Drugich obradowało pod przewodnictwem reżysera i wykładowcy Łódzkiej Szkoły Filmowej Łukasza Barczyka, a towarzyszyli mu aktorka Katarzyna Herman, kompozytor i muzyk Mikołaj Trzaska oraz producent Mikołaj Pokromski.

Spośród 10 europejskich tytułów Jury Kryształową Łódką uhonorowało duński film „Winni” w reżyserii Gustava Möllera.

Jury Konkursu Europejskich Debiutów i Filmów Drugich przyznało też wyróżnienie duńsko-szwedzkiej koprodukcji „Granica” w reż. Ali Abbasi.

Partner 23. FKE CINERGIA, firma Virako – Monopolis przyznała swoją nagrodę specjalną dla Najlepszej Aktorki 2018 za kreacje w filmach „7 uczuć” Marka Koterskiego i „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej, Gabrieli Muskale. Pokaz „Fugi”, do której aktorka napisała również scenariusz, uświetnił uroczystość zamknięcia Festiwalu.

Złote Glany to nagrody o szczególnym charakterze przyznawane twórcom niezależnym, artystom bezkompromisowym, często idącym pod prąd i zawsze wiernym swoim zasadom. Na Gali otwarcia festiwalu została ona przyznana aktorowi Piotrowi Fronczewskiemu, zaś podczas wieczoru zamknięcia nagrodę otrzymali: Jarosław Kamiński – montażysta, pedagog Szkoły Filmowej w Łodzi, współautor kilkudziesięciu polskich filmów fabularnych, seriali telewizyjnych i filmów dokumentalnych. Wśród nich są takie głośne obrazy jak m.in. oscarowa „Ida” oraz „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego (za montaż „Zimnej wojny” Jarosław Kamiński został uhonorowany w tym roku Europejską Nagrodą Filmową).

Jarosław Kamiński otrzymał Złotego Glana za „konsekwentne rozwijanie sztuki montażu na światowym poziomie oraz pracę dydaktyczną, które zaowocowały sukcesem kina polskiego na międzynarodowych festiwalach i zainteresowaniem publiczności”.

Podczas finałowego wieczoru Złotego Glana odebrał również Mikołaj Trzaska – związany z Trójmiastem saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor, uważany za ikonę jazzowej awangardy w Polsce. Autor muzyki do filmów m.in. Wojciecha Smarzowskiego „Dom zły”, „Róża”, „Drogówka”. Mikołaj Trzaska został laureatem Złotego Glana za „niezwykłą muzyczną intuicję i talent, który z właściwą sobie uczciwością i determinacją łączy muzyczne przestrzenie zbiorowej wyobraźni Polaków i innych narodów”.

Swoje nagrody w plebiscycie przyznała także festiwalowa publiczność. W Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich widzom Cinergii spośród konkursowych tytułów najbardziej przypadł do gustu film „Winni” (reż. Gustav Mölle). Natomiast w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich publiczność na pierwszym miejscu wyróżniła film „Córka trenera” (reż. Łukasz Grzegorzek).

Słuchacze Radia Łódź tegorocznym Złotym KamerTonem uhonorowali piosenkę Korteza „Stare drzewa”, która powstała do filmu „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona.

23. edycja Forum Kina Europejskiego Cinergia to ponad 90 tytułów filmowych, 130 projekcji, ponad 10 premier polskich oraz 40 łódzkich. Konkursy dla twórców z Polski i Europy, spotkania z mistrzami i muzyczne wydarzenia towarzyszące, a także liczni goście z Polski i zagranicy. 

Widzowie mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu, jakim był pokaz dzieła filmowego wszech czasów „Szachista” w reżyserii Raymonda Bernarda z muzyką na żywo w opracowaniu Hani Rani. 

Na festiwalu uczczono trzydzieste urodziny kultowego „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore specjalnym pokazem filmu z taśmy 35 mm w obecności odtwórcy roli małego Toto, Salvatore Cascio. Widzowie mieli okazje do spotkań m.in. z Siergiejem Dworcewojem i Samal Jesljamową – twórcami nagrodzonej w Cannes „Ajki”, Morgane Polański, Sereną Jennings, Antonio Morabito.

FKE CINERGIA odwiedzili twórcy filmów konkursowych, i pokazów specjalnych, m.in. Klara Kochańska-Bajon i Kasper Bajon, Marta Prus, Igor Chojna, Mariusz Włodarski, Jowita Budnik, Janusz Zaorski, Maciej Drygas, Wojciech Solarz, Olga Chajdas, Eliza Rycembel, Marta Konarzewska, Łukasz i Natalia Grzegorzek, Jacek Braciak, Agata Buzek, Karolina Bruchnicka, Kuba Mikurda, Adrian Panek, Magdalena Kamińska, Agata Szymańska, Klaudiusz Chrostowski.

Podczas Forum odbyła się premiera wyjątkowej polsko-amerykańskiej koprodukcji „Kto napisze naszą historię” w reżyserii Roberty Grossman. To fabularyzowany film dokumentalny o słynnym, odnalezionym po latach podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego, który współprodukowała Nancy Spielberg. Polską koproducentką filmu jest Anna Różalska z Match & Spark. 

24. FKE CINERGIA odbędzie się w dniach 22 - 30 listopada 2019 roku.

Więcej informacji: www.cinergiafestival.pl. 

Na podstawie informacji prasowej

Czytany 348 razy

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska

Jesteś tutaj: Start Dla ciekawych Serwis informacji Serwis informacji Laureaci 23. FKE CINERGIA