Jesteś tutaj: Start Dla ciekawych Serwis informacji Serwis informacji Nie żyje Alina Janowska
Alina Janowska na okładce dwutygodnika „Film” (nr 39, 1948) Alina Janowska na okładce dwutygodnika „Film” (nr 39, 1948) "Film"
data 14 listopad 2017 dział Serwis informacji

Nie żyje Alina Janowska Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

13 listopada 2017 roku w wieku 94 lat zmarła wielka gwiazda polskiego teatru, kina i telewizji, Alina Janowska. 

Alina Janowska urodziła się 16 kwietnia 1923 roku w Warszawie. Po zakończeniu wojny uczyła się tańca w prywatnej Szkole Tańca Artystycznego Janiny Mieczyńskiej w Łodzi. Z Łodzi przeprowadziła się do Warszawy, w 1948 roku zdała aktorski egzamin eksternistyczny. Występowała na deskach teatrów: Nowego, Buffo, Komedia i innych.  Wielokrotnie była laureatką Srebrnej Maski, w 1965 roku zdobyła Złotą Maskę - nagrodę na najpopularniejszą aktorkę w plebiscycie organizowanym przez „Express Wieczorny”. W drugiej połowie latach 50. była również członkiem znanego kabaretu „Szpak”.

Miała na swoim koncie blisko 25 kreacji filmowych. Na dużym ekranie zadebiutowała rolą śpiewaczki ulicznej w „Zakazanych piosenkach” Leonarda Buczkowskiego. Za rolę matki Bogny w „Feminie” Piotra Szulkina była nominowana do najlepszej, drugoplanowej roli kobiecej na FPFF w Gdyni (1991). W filmie zagrała po raz ostatni w 2008 roku, występując w roli pułkownik Dowgird w „Ostatniej akcji” Michała Rogalskiego.

Alina Janowska wystąpiła także w kilkunastu serialach telewizyjnych. Największą popularność przyniosła jej – zrealizowana w latach 1965-1966 - „Wojna domowa” w reżyserii Jerzego Gruzy, gdzie grała Irenę Kamińską. Zagrała też m.in. w „Stawce większej niż życie”, „Wielkiej miłości Balzaka”, „Lalce” i w „40-latku. 20 lat później”. 

Alina Janowska została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1996). W 2001 roku - podczas 6. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach - odcisnęła swoją dłoń na tamtejszej Promenadzie Gwiazd. Otrzymała również nagrodę za całokształt twórczości na 9. Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku (2008).

 

Źródło: PISF

 

Czytany 529 razy

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska

Jesteś tutaj: Start Dla ciekawych Serwis informacji Serwis informacji Nie żyje Alina Janowska