Jesteś tutaj: Start Dla ciekawych Serwis informacji Serwis informacji "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia na 68. Berlinale!
materiały prasowe materiały prasowe
data 26 luty 2018 dział Serwis informacji

"Twarz" Małgorzaty Szumowskiej zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia na 68. Berlinale! Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Uznaniem międzynarodowego jury festiwalu cieszył się także zrealizowany, między innymi,  z polskimi producentami film "Dowłatow" -  scenografka Elena Okopnaja  została nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem za wyróżniający się wkład artystyczny.

 Ceremonia wręczenia nagród na 68. Berlinale odbyła się 24 lutego. Srebrnego Niedźwiedzia - Wielką Nagrodę Jury otrzymał współfinansowany przez PISF film „Twarz” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. 

„Obok bycia metaforą współczesnych czasów, nie tylko w Polsce, ale w wielu miejscach na świecie jest to też film o miłości. To czułe spojrzenie na moje społeczeństwo, a w tym spojrzeniu nie brak także ironii” - podkreślała reżyserka, Małgorzata Szumowska dziękując za otrzymaną nagrodę

 "Twarz" to współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym. Odtwórcą głównej roli w filmie jest Mateusz Kościukiewicz. W pozostałych rolach występują m.in. Agnieszka Podsiadlik oraz debiutująca na dużym ekranie Małgorzata Gorol.

Autorem zdjęć do filmu jest stale współpracujący z reżyserką operator Michał Englert. Za montaż odpowiadał nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową Jacek Drosio. Scenografia to dzieło Marka Zawieruchy, kostiumy Katarzyny Lewińskiej i Julii Jarży, zaś charakteryzacja Waldemara Pokromskiego.

„Twarz” będzie można zobaczyć w polskich kinach kinach na wiosnę, od 6 kwietnia 2018 roku. Dystrybutorem filmu jest Kino Świat. 

Na 68. Berlinale nagrodzono również koprodukcję „Dowłatow” Aleksieja Germana jr. Elena Okopnaja - scenografka tej rosyjsko-polsko-serbskiej koprodukcji „Dowłatow” Aleksieja Germana jr - została nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem za wyróżniający się wkład artystyczny. Film został również nagrodzony Berliner Morgenpost Reader’s Jury Award, nagrodą czytelników gazety Berliner Morgenpost. Polskimi producentami filmu są Dariusz Jabłoński, Violetta Kamińska i Izabela Wójcik z Message Film, a autorem zdjęć Łukasz Żal.

Produkcja, która od swej premiery zbiera entuzjastyczne recenzje w światowej prasie, została już sprzedana do dystrybucji w 23 krajach. 

Wyróżnienie specjalne na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie za film „Na zdrowie!” zdobyła także polska animatorka Paulina Ziółkowska. Krótkometrażowa animacja brała udział w konkursie w sekcji Generation 14plus.   

         

 źródło: PISF

Czytany 659 razy

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska

Jesteś tutaj: Start Dla ciekawych Serwis informacji Serwis informacji "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia na 68. Berlinale!