Jesteś tutaj: Start Dla ciekawych Serwis informacji Serwis informacji Polskie filmy na 71. Festiwalu Filmowym w Cannes!
materiały prasowe materiały prasowe
data 13 kwiecień 2018 dział Serwis informacji

Polskie filmy na 71. Festiwalu Filmowym w Cannes! Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

„Zimna wojna” – film Pawła Pawlikowskiego zakwalifikował się do Konkursu Głównego 71 Festiwalu Filmowego w Cannes!  W konkursie filmów krótkometrażowych znalazła się produkcja studia Animoon „III” w reżyserii Marty Pajek, a w sekcji Cinéfondation zostanie pokazana animacja Marty Magnuskiej „Inny”, wyprodukowana przez Szkołę Filmową w Łodzi.  

„Zimna wojna” w reżyserii laureata Oscara z „Idę”, Pawła Pawlikowskiego, to pierwsza od 28 lat produkcja w języku polskim, która znalazła się w Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego w Cannes.  Film powalczy o Złotą Palmę z 17 innymi produkcjami. 

Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. Zdjęcia rozpoczęły się w styczniu 2017 i zakończyły na początku sierpnia 2017 roku. Ekipa kręciła film nie tylko w Polsce, ale również we Francji i Chorwacji. Obraz jest koprodukcją polsko-francusko-brytyjską. Polskim producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film, producentem brytyjskim jest Apocalypso Pictures, a francuskim MK Productions. 

Dotychczas główny laur imprezy zdobył w 1981 roku Andrzej Wajda, który otrzymał go za „Człowieka z żelaza”. Natomiast w 2002 roku Złotą Palmę otrzymał Roman Polański za polsko-francuską produkcję „Pianista”. W 1990 roku nagrodę dla najlepszej aktorki otrzymała Krystyna Janda grajaca w prezentowanym w Cannes „Przesłuchaniu”  Ryszarda Bugajskiego.   

Produkcja studia Animoon „III” w reżyserii Marty Pajek zakwalifikowała się do konkursu filmów krótkometrażowych 71. Festiwalu Filmowego w Cannes i ma szansę na zdobycie Złotej Palmy! W tym roku do selekcji festiwalu w Cannes zgłoszono 3943 filmy, z czego tylko 8 trafiło do konkursu filmów krótkometrażowych. Konkursowe filmy krótkometrażowe powalczą o Złotą Palmę, którą jury festiwalu przyzna już 19 maja.

Wyprodukowana przez Szkołę Filmową w Łodzi animacja „Inny” Marty Magnuskiej zostanie pokazana w sekcji Cinéfondation. W sekcji Cinéfondation, w której prezentowane są filmy zrealizowane w szkołach filmowych, zostanie pokazanych 14 fabuł i 3 animacje, wyselekcjonowane  spośród 2426 zgłoszeń. Polskę reprezentować będzie film „Inny” Marty Magnuskiej ze Szkoły Filmowej w Łodzi. Połowa filmów została zrealizowana przez kobiety. Jury przyzna trzy nagrody, które zostaną wręczone 17 maja.

Drugim polskim akcentem w konkursie Cinéfondation  jest film „Dots” Eryka Lenartowicza, absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Film został wyprodukowany w Australii.  

W Tygodniu Krytyków, sekcji specjalnej towarzyszącej od lat festiwalowi w Cannes, zostanie zaprezentowana „Fuga” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. Tydzień Krytyków to sekcja, która w 1961 roku powstała w ramach porozumienia Francuskiego Stowarzyszenia Krytyki Filmowej oraz organizatorów festiwalu w Cannes. W tym roku do konkursu zakwalifikowano siedem filmów.

W sekcji Un Certain Regard zostanie zaprezentowana polska koprodukcja zatytułowana „Żniwa” w reżyserii Etienne'a Kallosa.

źródło: PISF

Czytany 578 razy

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska

Jesteś tutaj: Start Dla ciekawych Serwis informacji Serwis informacji Polskie filmy na 71. Festiwalu Filmowym w Cannes!