Jesteś tutaj: Start Dla wszystkich Nie daj się w sieci Film Film w ramach dozwolonego użytku

Oglądaj legalnie

Film w ramach dozwolonego użytku

Z naszego miniporadnika dowiesz się w jaki sposób możesz postępować z filmami oraz innymi utworami audiowizualnymi w ramach dozwolonego użytku osobistego.

WOLNO

* Osobie bliskiej – komuś z rodziny, przyjacielowi lub bliskiemu koledze – możesz przesłać przez Internet pliki z legalnymi filmami. O ile pliki te nie są zabezpieczone przed kopiowaniem.

* Możesz skopiować filmy z legalnej płyty DVD na swój dysk komputera, na tablet czy inne urządzenie o ile nie jest ona zabezpieczona przed kopiowaniem.

* Możesz wykonać kopię zapasową na własny użytek, np. przegrywając kupiony w sklepie film na płytę DVD o ile nie jest ona zabezpieczona przed kopiowaniem.

* Możesz zorganizować prywatne spotkanie w domu dla rodziny, przyjaciół lub bliskich kolegów, na której wspólnie obejrzycie film, ale jeśli wśród gości będzie cała twoja szkoła czy wszyscy koledzy z pracy trudno będzie udowodnić, że to najbliższy krąg towarzyski (jeśli takim nie jest obowiązują cię odpowiednie opłaty).

* Wolno nagrać program z telewizji na własną nagrywarkę DVD lub dekoder telewizji kablowej czy cyfrowej. Z tych dysków wolno wykonać kopię na nośniku, o ile nie łamie się zabezpieczeń dekodera/PRV.

* Bezpłatne korzystanie z filmu nie może pozbawiać twórców (reżysera, autora scenariusza, aktorów, producenta itd.) możliwości uzyskania dochodu z dzieła (tantiem), ani uniemożliwić jego dalszej eksploatacji (dystrybucji).

NIE WOLNO

* Nie wolno wymieniać się filami ani innymi utworami audiowizualnymi przy pomocy programów komputerowych typu p2p (peer to peer), protokołów wymiany i dystrybucji plików typu BitTorrent, poza kręgiem rodziny i znajomych.

* Nie wolno łamać ani omijać zabezpieczeń legalnych plików z filmami, płyt czy serwisów umożliwiających oglądanie filmów czy nagrań audiowizualnych na żywo (w streamingu danych). Nie wolno także omijać ani łamać zabezpieczeń serwisów/platform VOD (wideo na żądanie).

* W ramach dozwolonego użytku nie wolno tworzyć i dystrybuować jakichkolwiek kopii filmów czy innych utworów audiowizualnych w celach zarobkowych.

* W ramach dozwolonego użytku nie wolno organizować płatnych imprez filmowych (także domowych), imprez masowych, w tym małych pokazów filmów, czy nawet klubów dyskusyjnych o filmie, jeśli na takim pokazie lub w klubie gdzie wyświetlane są filmy uczestniczą osoby spoza rodziny lub kręgu bliskich znajomych. Aby to zrobić legalnie należy zawrzeć umowę licencyjną i wnieść opłaty za prawa autorskie.

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska

Jesteś tutaj: Start Dla wszystkich Nie daj się w sieci Film Film w ramach dozwolonego użytku