Jesteś tutaj: Start Dla wszystkich Nie daj się w sieci Muzyka Muzyka w ramach dozwolonego użytku

Słuchaj legalnie

Muzyka w ramach dozwolonego użytku

Z naszego miniporadnika dowiesz się w jaki sposób można korzystać z muzyki w ramach dozwolonego użytku osobistego.

WOLNO

* Osobie bliskiej – komuś z rodziny, przyjacielowi lub bliskiemu koledze – możesz przesłać e-mailem swoje pliki z legalnymi piosenkami.
* Możesz skopiować piosenki z legalnej płyty lub kupione w legalnym sklepie w Internecie na swój odtwarzacz mp3, dysk komputera, na tablet czy inne urządzenie.
* Możesz wykonać kopię zapasową na własny użytek, np. przegrywając kupiony w sklepie album na płytę CD.
* Możesz zorganizować w domu prywatkę, na której puszczasz swoje ulubione piosenki, ale jeśli muzykę będzie grać DJ obowiązują Cię już opłaty.
* Bezpłatne korzystanie z kompozycji czy piosenek nie może pozbawiać muzyka (kompozytora, autora, wykonawcy) możliwości uzyskania dochodu z dzieła (tantiem), ani uniemożliwić jego dalszej eksploatacji (dystrybucji)

NIE WOLNO

* Nie wolno wymieniać się plikami z muzyką przy pomocy programów komputerowych typu p2p (peer to peer), protokołów wymiany i dystrybucji plików typu BitTorrent, poza kręgiem rodziny i znajomych.
*  Nie wolno łamać ani omijać zabezpieczeń legalnych plików z muzyką, płyt czy serwisów umożliwiających słuchanie muzyki na żywo (w streamingu danych)
* Nie wolno tworzyć i dystrybuować jakichkolwiek kopii plików muzycznych w celach zarobkowych.
* W ramach dozwolonego użytku nie wolno organizować płatnych imprez muzycznych (także domowych), imprez masowych, w tym małych koncertów czy wesel. Aby to zrobić należy zawrzeć umowę licencyjną i wnieść opłaty za prawa autorskie.

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska

Jesteś tutaj: Start Dla wszystkich Nie daj się w sieci Muzyka Muzyka w ramach dozwolonego użytku