Jesteś tutaj: Start Dla wszystkich Niezbędnik Mam pomysł i co dalej?

Start-up, czyli szukamy inwestora

Start-up to innowacyjna firma, często tymczasowa, poszukująca nowych rynków i przestrzeni do biznesu. Najczęściej jej działanie nakierowane jest na Internet, związane z systemem web 2.0 lub oferujące nowe oprogramowanie czy usługi. W poszukiwaniu modelu biznesowego start-up musi zostać wyceniony, co nie jest łatwe, jako że najczęściej wartość firmy opiera się na pomyśle oraz kapitale ludzkim oferującym realizację tego pomysłu.

Czytaj dalej

Finansowanie społecznościowe - sprawdź jak inni ocenią twój pomysł

Czy istnieje uniwersalne narzędzie dla wszystkich usiłujących zebrać fundusze na realizację wymarzonego projektu – społecznego (często charytatywnego), kulturalnego (płyty, teledyski, filmy, książki), biznesowego, lub osobistego, jak wyprawa zagranicę? Jest ono bliżej niż myślisz, w Internecie. Wystarczy pomyśleć, jak pomysł dobrze obudować potrzebnymi informacjami i jak „sprzedać” potencjalnym fundatorom a potem poszukać społeczności gotowej zrefundować koszty jego realizacji. Nie trzeba wikłać się w zabójczy kredyt, czy pożyczki. Odpowiednie platformy internetowe pozwalają społecznościom przeprowadzać zbiórki, same czerpiąc przy okazji zysk.

Czytaj dalej

Dozwolony użytek osobisty, czyli kiedy i na jakich zasadach możemy bezpłatnie korzystać z twórczości

Główną zasadą zarówno międzynarodowego prawa autorskiego, jak i prawa polskiego jest tak zwany monopol autorski. Słowo "monopol" ma najczęściej wydźwięk negatywny, ale jego znaczenie zmienia się w przypadku ochrony twórców i twórczości. Monopol autorski oznacza, że to wyłącznie twórca jest uprawniony do korzystania ze swojego dzieła, rozporządzania nim, a także otrzymywania wynagrodzenia za jego wykorzystanie. Monopol autorski zapewnia więc twórcy ochronę należną mu z uwagi na wysiłek intelektualny, który włożył w stworzenie dzieła. Bez niego sytuacja nie tylko twórców, ale także artystów wykonawców czy producentów byłaby o wiele gorsza. Zdając sobie sprawę, że pełen monopol twórcy uniemożliwiałby odbiór jego twórczości przez zainteresowane osoby, prawodawcy międzynarodowi i polscy wprowadzili pewne wyjątki od wyłączności autorskiej. Jednym z nich jest dozwolony użytek osobisty chronionych utworów.

Czytaj dalej

Prawie wszystko o Prawie Autorskim

Kreatywna Polska zaprasza do wysłuchania audycji z cyklu „MASZ PRAWO WIEDZIEĆ”

Prawie wszystko o Prawie Autorskim

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska

Jesteś tutaj: Start Dla wszystkich Niezbędnik Mam pomysł i co dalej?