Jesteś tutaj: Start Dla wszystkich Nie daj się w sieci Oprogramowanie

Korzystaj legalnie

§ Polska jest w pierwszej piątce europejskich krajów z najwyższym poziomem piractwa komputerowego. Ta niechlubna pozycja sprawia, że nie jesteśmy atrakcyjnym obszarem dla rozwoju przemysłów kreatywnych.

Gdy używasz legalnego oprogramowania Twoje dane są bardziej bezpieczne, a Twój komputer jest mniej narażony na cyfrowe ataki hakerów, wirusy czy robaki.

Pamiętaj, że korzystając z pirackiego oprogramowania nie masz kontroli nad jego aktualizacjami, nie możesz reklamować jego działania ale przede wszystkim narażasz się na tzw. kradzież tożsamości lub wykorzystanie Twojego komputera do przestępczości internetowej.

Możesz korzystać z darmowych, legalnych, programów napisanych na licencji Open Source (otwartego oprogramowania) tworzonych przez społeczności internetowe. Mogą być one wykorzystywane w sposób komercyjny. Open Source to np. Linux, Apache, MySQL i PHP, na których działa duża część serwisów internetowych. Programy Open Source to odłam tzw. Free Sofware (wolnego oprogramowania).

Nie zapominaj, że kupując oprogramowanie z wiarygodnego źródła przyczyniasz się do wzrostu PKB i polepszenia stanu polskiej gospodarki.

Korzystaj tylko ze sprawdzonych sklepów (także tych internetowych). Jeżeli kupujesz program w sieci, w tym na aukcjach - szukaj certyfikatu wiarygodności oraz upewnij się o autentyczności oprogramowania (wymagaj oryginalnych płyt CD, instrukcji, licencji, zasad wsparcia technicznego i gwarancji).

Jeżeli uważasz, że gry komputerowe są zbyt drogie i nie chcesz ich kupować, możesz skorzystać z serwisów umożliwiających grę online. Masz wiele możliwości wyboru, od gier serwerowych (RPG) przez gry przeglądarkowe (niewymagające instalowania oprogramowania na komputerze użytkownika) po MMOG (Multi Massive Online Games). Więcej o grach dowiesz się TUTAJ.

Oprogramowanie typu Office również ma swoje wersje online. Zazwyczaj udostępniane jest bezpłatnie, a w niektórych urządzeniach mobilnych wgrane firmowo.

Nigdy nie kupuj kopii zapasowych ani nie łam zabezpieczeń oprogramowania.

Zamiast kopiować prace innych bądź dumny z własnych osiągnięć, sam pisz programy i promuj swoje umiejętności.

Trzymaj się wartości fair play. Nie rozpowszechniaj wiedzy o pirackim oprogramowaniu i serwisach oferujących takie produkty. Pamiętaj, że szacunek dla cudzej własności intelektualnej sprzyja upowszechnianiu wiedzy i uczciwemu wynagradzaniu programistów oraz wydawców oprogramowania.

(=) JAWI, Kreatywnapolska.pl 2013
Tekst udostępniony na licencji CC BY 3.0 PL

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska