Jesteś tutaj: Start surfuj bezpiecznie Zabezpiecz domowe komputery przed piractwem

Ciesz się siecią: Zabezpiecz domowe komputery przed piractwem

Rodzice, którzy nie są pewni czy ich dzieci w legalny sposób korzystają z domowych komputerów mają wiele możliwości zadbania o to, by ich sprzęt nie został wykorzystany do łamiącej polskie prawo wymiany plików z muzyką, filmami czy programami telewizyjnymi. Również dorośli odbiorcy często nie wiedzą czy słuchając muzyki lub oglądając filmy w Internecie nieświadomie nie uczestniczą w piractwie własności intelektualnej. Z pomocą może przyjść specjalistyczne oprogramowanie, które samo sprawdzi czy w tle nie uruchamia się proces nielegalnej wymiany plików z innymi użytkownikami Sieci.

Jednym z przydatnych programów blokujących korzystanie z protokołów wymiany i dystrybucji plików typu BitTorrent czy p2p jest polecany przez Związek Producentów Audio Video (ZPAV) bezpłatny program Digital File Check. Program ten jest przeznaczony do osobistego i prywatnego użytku, a efekty jego zastosowania oprogramowania pozostają na komputerze - nie są więc ujawniane producentowi programu czy innym zewnętrznym podmiotom.

Jak podaje ZPAV: Digital "File Check pomaga w łatwy sposób usunąć lub wyłączyć każde oprogramowanie służące powszechnie do nielegalnego pobierania i rozpowszechniania plików chronionych prawem autorskim i prawami pokrewnymi. Wyświetla również listę plików zawierających muzykę, filmy i programy telewizyjne, które mogły być rozpowszechniane bez zgody właścicieli praw do tych materiałów i pomaga w ich usunięciu". Warto tutaj zwrócić uwagę na tę funkcję, bo właściciele komputerów mogą nie mieć wiedzy nawet o istnieniu specjalnych folderów, które są założone przez samo oprogramowanie do wymiany plików i umożliwiają korzystanie z ich zawartości przez miliony innych użytkowników Internetu. Foldery programów wymiany plików różnią się od „udostępnionych folderów” instalowanych przez system operacyjny komputera, a które nie łączą się z siecią do wymiany plików.

Producent programu ostrzega, że korzystanie z oprogramowania do wymiany plików może zainfekować komputer programami szpiegującymi i wyświetlającymi reklamy albo ujawnić innym użytkownikom prywatne informacje przechowywane na twardym dysku.

Program pomoże w odnalezieniu bezpiecznych źródeł kultury i ułatwi korzystanie z muzyki, filmów, innego rodzaju nagrań audiowizualnych w sposób bezpieczny. Znajdziemy w nim m.in. odnośnik blisko 500 serwisów muzycznych z całego świata, w których można legalnie słuchać ulubionych nagrań (przycisk Muzyka legalnie na głównej stronie programu).

Digital File Check to program darmowy, udostępniony m.in. w polskiej wersji językowej. Oprogramowanie zostało stworzone przez firmę MarkMonitor na zamówienie IFPI - organizacji reprezentującej międzynarodowy przemysł fonograficzny. Digital File Check został przygotowany pod systemy operacyjne Mac 10.5, 10.6, 10.7 i 10.8 oraz z Windows XP, Vista 7 i 8.
 
Pobierz: http://www.digitalfilecheck.com/polska/index.php

(=) JAWI, Kreatywnapolska.pl 2014
Tekst udostępniony na licencji CC BY 3.0 PL 

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska

Jesteś tutaj: Start surfuj bezpiecznie Zabezpiecz domowe komputery przed piractwem