Jesteś tutaj: Start sufruj bezpiecznie Wielki świat anonimowych firm

Nie daj się naciągnąć w Internecie - wielki świat anonimowych firm

Zanim skorzystasz z usług jakiegokolwiek serwisu – nie ważne czy będzie to tani sklep internetowy, serwis muzyczny, firma turystyczna czy społecznościowa gra – sprawdź jak można się skontaktować z jego właścicielem. To podstawowa weryfikacja wiarygodności witryny. Polskie prawo narzuca na usługodawców obowiązek podawania wielu informacji.

Firma usługowa musi podać do wiadomości (w przystępny sposób) m.in.:
1. Warunki usług (regulamin korzystania z usług)
2. Ceny usług
3. Prawa odstąpienia od umowy przez 10 dni bez konsekwencji
4.  Kontaktu do firmy świadczącej usługi

Jeśli więc ze strony internetowej dowiadujesz się, że firma, która ją prowadzi jest zarejestrowana w raju podatkowym – np. na Cyprze czy na Kajmanach, lub, że jedyny kontakt to skrytka pocztowa albo wręcz sam adres e-mail, wzmóż swoją czujność. Przekazanie takiej firmie swoich danych osobowych, swoich pieniędzy za usługę lub choćby korzystanie z witryny (może być celowo zarażona wirusem komputerowym) jest wysoce ryzykowne.

Unikaj witryn, których regulaminy są bardzo zawiłe, a ich przeczytanie wiąże się z podróżowaniem po wielu podstronach. Jeśli link do regulaminu nie działa – nie korzystaj z usług, nie wiadomo na co się zgodzisz. 

Pamiętaj, że oszuści żerują na naszej nieuwadze i na naszym braku czasu. Nie bądź łatwowierny - w trosce o swoje dane i portfel wykaż się choćby minimalną wnikliwością. W tym celu:
1. Przeczytaj regulamin
2. Oceń wiarygodność kontaktu do firmy świadczącej usługi
3. Sprawdź opinie innych użytkowników
4. Poszukaj firmy w wyszukiwarce

Surfuj bezpiecznie...

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska

Jesteś tutaj: Start sufruj bezpiecznie Wielki świat anonimowych firm