Jesteś tutaj: Start Źródła kultury on-line film

Adapter to kameralny serwis VOD (wideo na żądanie) skierowany do osób niepełnosprawnych. Znajdują się w nim filmy opatrzone audiodeskrypcją dla osób niewidomych i niedowidzących oraz napisami dla osób niesłyszących. W katalogu są tylko polskie produkcje.

Platforma VOD Cineman uruchomiona została w grudniu 2007 r. Powiązana jest z Monolith Films i Monolith Video. W ofercie Kina Internetowego Cineman.pl znajduje się kilkaset pełnometrażowych filmów fabularnych, polskich i zagranicznych.

HBO On Demand (HBO OD) – to serwis Wideo na żądanie płatnej telewizji HBO (Home Box Office), amerykańska firma powstała w USA, jako część koncernu Time Warner Entertainment Company LP. HBO w Polsce jest częścią HBO Central Europe (HBO CE). Platforma VOD ma w Polsce dwa przejawy HBO OD dla użytkowników komputerów stacjonarnych oraz HBO GO dla użytkowników urządzeń mobilnych.

Serwis VOD Ipla oferuje filmy fabularne, seriale, programy rozrywkowe i informacyjne, koncerty a także transmisje on-line ze znanych wydarzeń sportowych. Ma także ofertę kanałów linearnych, które pozwalają oglądać formaty w tym samym czasie, w którym emitowane są w tradycyjnej telewizji. W bibliotece serwisu są programy znane z kilkunastu stacji telewizyjnych: Polsat, TVP1, TVP2, TV4, TV Puls, Polsat News, TV Biznes, Superstacja, Polsat Cafe, Cartoon Network, MTV, Polsat Play, Comedy Central, Nickelodeon, RebelTV, Polsat Sport, Polsat Sport Extra. Partnerami Ipla są EMI, Cartoon Network, 4funTV czy WeddingTV.

Iplex to wiodąca polska platforma VOD (Wideo na żądanie) nie powiązana z żadną grupą medialną. Udostępnia przede wszystkim filmy za darmo, w zamian za oglądanie reklam (model AVOD). W 2012 roku serwis miał 1,3 mln użytkowników i 2,5 tys. filmów w swojej bibliotece. Nacisk kładziony jest przede wszystkim na poszerzanie oferty obrazów fabularnych i dokumentalnych. Serwis zadebiutował w lutym 2008 roku.

Platforma VOD Kinoplex, należąca do grupy Agora S.A., jest częścią serwisu Gazeta.pl. System transmisji wideo to smooth streaming, czyli automatycznie dopasowujący jakość materiałów do możliwości technicznych komputera i przepustowości łącza. Serwis prezentuje przede wszystkim filmy fabularne i dokumentalne od takich partnerów jak SPI International, National Geographic (Grupa FOX International Channels Poland), Vivarto, Kino Polska, Best Film, Kino Świat oraz ArtHouse.

Multimedia VOD to platforma związana z operatorem kablowym Multimedia Polska. Firma, jako pierwszy operator kablowy w Polsce, w 2007 roku wprowadziła do swojej oferty usługę VOD (Wideo na żądanie), a w styczniu 2010 roku – pierwszy na polskim rynku interaktywny kanał telewizyjny aMazing. W marcu 2011 roku uruchomiono serwis internetowy z wideo na żądanie (VOD) i kanałami telewizyjnymi (mmTV.pl). W bibliotece Multimedia VOD znajdują się m.in. filmy w technologii 3D (m.in. „Sanktuarium 3D”, „Latająca maszyna” czy „Klub Winx – magiczna podróż”. W 2012 roku oferta wszystkich filmów obejmowała ok. 1000 pozycji. Filmy zostały pogrupowane w działy tematyczne, m.in. Polskie kino poleca, Premiery, Komedie romantyczne, Dramaty, HD, Top 10, Romans, Przygoda i akcja, itp.

NINATEKA to internetowa biblioteka treści audio i audiowizualnych dotyczących kultury prowadzone przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Zawiera przede wszystkim bezpłatnie udostępniane filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne. Ok. 2 proc. materiałów to treści płatne.

Orange VOD – biblioteka serwisu Wideo na żądanie operatora telefonii komórkowej Orange w 2012 roku obejmowała ponad 1000 tytułów filmów i programów telewizyjnych. Filmy pełnometrażowe zgromadzone w grupach tematycznych, m.in. Dramat kostiumowy, Kino polskie, Kino familijne, Dramat, Fantastyka, Kino wojenne czy Gwiazda tygodnia VOD. Specjalna oferta skierowana jest do fanów sportu – portal oferuje dział Sportowe hity filmowe. W swojej ofercie Orange ma także usługę TV na żądanie (Telewizja Tu i Tam), dzięki której klient może oglądać wybrane programy bezpłatnie oglądać do 7 dni wstecz.

Strefa VOD Sp. z o.o. to wydawca internetowej wypożyczalni filmów StrefaVOD.pl, dostępnej w Internecie od 13 czerwca 2012 roku. Projekt powstał z inicjatywy Add Media Entertainment, działającego od kilku lat na rynku dystrybutora filmów DVD, w którego ofercie znaleźć można m.in. katalogi Kino Świat, Gutek Film, Against Gravity, Hagi czy Kino Polska. Dysponując katalogiem ponad 1000 tytułów filmowych, spółka uznała, że jest w stanie wprowadzić na rynek cyfrową wypożyczalnię filmów, która zapewni internautom z Polski dostęp zarówno do najnowszych hitów filmowych, jak i starszych, uznanych przez krytykę tytułów. Strefa VOD ma ambicję stać się największym i najatrakcyjniejszym cenowo serwisem Wideo na żądanie.

Strona 1 z 2

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska