Jesteś tutaj: Start Źródła kultury on-line film Iplex

Iplex

Iplex to wiodąca polska platforma VOD (Wideo na żądanie) nie powiązana z żadną grupą medialną. Udostępnia przede wszystkim filmy za darmo, w zamian za oglądanie reklam (model AVOD). W 2012 roku serwis miał 1,3 mln użytkowników i 2,5 tys. filmów w swojej bibliotece. Nacisk kładziony jest przede wszystkim na poszerzanie oferty obrazów fabularnych i dokumentalnych. Serwis zadebiutował w lutym 2008 roku.

Użytkownicy mają do wyboru dwie wersje usługi: darmową lub pakiet Iplex Plus, funkcjonujący w modelu subskrypcyjnym. W wersji płatnej, w zamian za abonament, użytkownicy uzyskują dostęp do dodatkowego katalogu pozycji premium (nowości filmowych). Ponadto, subskrybenci usługi iplex plus korzystają z przywileju oglądania wszystkich filmów z biblioteki iplex.pl bez reklam. Płatności można przeprowadzać kartą kredytową, przelewem lub przez SMS.

W ofercie Iplex znajdują się m.in. polskie i zagraniczne filmy fabularne, dokumentalne, hity światowego kina artystycznego, bajki oraz polskie i zagraniczne seriale. Dodatkowo znajdziemy tu materiały podróżnicze, przyrodnicze, historyczne, programy kabaretowe i koncerty. Wśród filmów reprezentujących kinematografię polską, europejską i światową można także zobaczyć wybrane obrazy, które nie będą pokazywane w polskich kinach. Część seansów wyświetlana jest w jakości HD. Filmy zagraniczne rozpowszechniane są z oryginalną ścieżką dźwiękową, z polskimi napisami lub z lektorem.

Iplex współpracuje z największymi producentami sprzętu RTV, aplikacja dostępna jest na telewizorach Panasonic VIERA Cast / VIERA Connect, urządzeniach Samsung (w tym Samsung Smart TV), w Telewizji 3G TOYA, a od drugiej połowy 2012 r. z usług iplex.pl korzystać będzie można także na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety oraz na konsolach do gier.

Od lutego 2010 roku platforma, jako pierwszy tego typu serwis w Polsce, udostępnia swoje usługi za darmo, a serwis finansowany jest z dochodów z reklam. W lipcu 2011 oferta rozszerzona została o możliwość zakupu pakietu Iplex Plus. Iplex ma podpisaną umowę z TVP S.A., na mocy której udostępnia filmy fabularne produkowane lub koprodukowane przez TVP (m.in. „Komornik”, „Boisko bezdomnych” czy „Cztery noce z Anną”) czy seriale emitowane w telewizji publicznej (np. „Czas honoru”, „Pitbull”, „Londyńczycy”). 27 stycznia 2011 roku, serwis VOD Iplex podpisał umowę o współpracy z ALLCinema Sp. z o.o. sp. komandytową - producentem najbardziej znanego odtwarzacza multimedialnego w Polsce. Specjalnie przygotowany w tym celu ALLPlayer 4.6 umożliwia odtwarzanie filmów na odbiornikach zewnętrznych oraz oglądanie ich bez konieczności pozostawania wyłącznie na stronie, na której zainstalowano Web Player.

Iplex zabezpiecza filmy certyfikatem Vividas, transmisja odbywa się w jakości PAL, dostępnej już na łączach od 256 kbit/s. Pliki wideo nie są ściągane na komputer użytkownika lecz są one pobierane progresywnie i odtwarzane z pamięci RAM. Usługa działa na wszystkich przeglądarkach w systemach operacyjnych Windows i MacOSX. Jakość transmisji automatycznie dostosuje się do prędkości jego łącza. W  komputerach z przeglądarką Internet Explorer 8 i wyższej użytkownik nie musi instalować żadnej aplikacji, do prawidłowego odtwarzania filmu należy tylko zaakceptować wtyczkę ActiveX. Aby obejrzeć film na przeglądarkach Firefox, Google Chrome lub Opera należy zainstalować wtyczkę Vividas Player Plugin. W przypadku korzystania z przeglądarki Internet Explorer 7/8 niezbędne jest zainstalowanie najnowszej wersji Java oraz akceptacja certyfikatu.

Strona: www.iplex.pl

Źródło: Audiowizualni.pl, 2012
Przedruk za zgodą: Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych

Czytany 1658 razy
Więcej w tej kategorii: « Kinoplex Ipla »

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska