Agencja fotograficzna związana z "Gazetą Wyborczą". Udostępnia głównie zdjęcia fotoreporterów pracujących dla tego dziennika – nie tylko aktualne, ale również historyczne, archiwizowane od początku istnienia GW. Klienci mogą zresztą – co nietypowe dla innych agencji – poznać fotografów AG: na stronie umieszczono ich krótkie biografie oraz portfolio.

Zdjęcia, serwis telewizyjny, teksty i wideoklipy - to wszystko można znaleźć w AKPA, czyli prywatnej agencji informacyjnej i fotograficznej, założonej w 1994 roku. Serwis fotograficzny oferuje dokumentację bieżących wydarzeń ze świata kultury i mody, a także pakiety, których bohaterami są gwiazdy showbiznesu, np. Karolina Gorczyca, Tamara Arciuch, Tomasz Siekielski czy Bogusław Linda.

Agencja o zasięgu światowym, posiadająca swoje biuro w Polsce. W ofercie ma fotografie prasowe (70 proc. zasobów) i ilustracyjne (30 proc. zasobów). Wśród fotografii prasowych znajdziemy nie tylko zapisy wydarzeń politycznych, społecznych, sportowych i kulturalnych, ale też sesje modowe i zdjęcia z pokazów kolekcji, kadry filmowe, reportaże oraz zdjęcia historyczne.

Jako agencja newsowa, East News oferuje przede wszystkim fotografie dotyczące wydarzeń w showbiznesie, sporcie i modzie, w codziennym serwisie można jednak znaleźć tematy polityczne czy kulturalne. Posiada dość rozbudowaną sekcję zawierającą reportaże (np. cygańskie slumsy w Grecji, ofiary wojny na Sri Lance czy nielegalny boks), kreuje także okolicznościowe tematy własne (m.in. Byłe miss - wczoraj i dziś, Urszula Dudziak - 70. urodziny, papież Franciszek).

„Kiedy w 1994 roku zakładaliśmy agencję nie wynaleziono jeszcze lustrzanek cyfrowych, nie było w Polsce telefonów komórkowych, Internet raczkował, a standardowy komputer miał 16MB RAM. Folie ze slajdami sprzedawcy dostarczali na biurka w redakcjach” - tak o początkach jednej z najstarszych polskich agencji fotograficznych piszą jej twórcy. FORUM dziś to ponad 13 milionów zdjęć pozyskiwanych od 450 fotografów z Polski i 60 partnerów zagranicznych.

Serwis fotograficzny stworzony przy agencji oferującej informacje o wydarzeniach politycznych, kulturalnych i społecznych w kraju i na świecie. Stale powiększające się zasoby podzielono na dwie podstawowe kategorie: ogólnodostępna BAZA ZDJĘĆ zawierająca ponad 7 milionów fotografii aktualne i archiwalne – www.fotobaza.pap.pl) oraz Codzienny Serwis Fotograficzny zawierający klatki z bieżących wydarzeń (fotoserwis.pap.pl), przeznaczony dla zalogowanych użytkowników, tworzony wspólnie z agencjami zagranicznymi (m.in. EPA, BELGA, KEYSTONE). Poza tym w ofercie są fotografie pogrupowane w sekcje zdjęcia tygodnia, strefa gwiazd czy ludzie – sesje (agencja oferuje również wykonywanie biznesowych sesji portretowych).

Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem zdjęć dokumentujących historię Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku. W 2013 r. jego zasoby obejmowały ok. 190 tys. fotografii w formie cyfrowej, ale też sukcesywnie digitalizowanych pozytywów i negatywów. Zbiory wciąż się powiększają. Z jednej strony za sprawą osób, które przekazują na rzecz fotoKARTA np. kolekcje rodzinne, z drugiej – dzięki współpracy z Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego oraz Studium Polski Podziemnej w Londynie czy Biblioteką Polską im. Ignacego Domeyki w Buenos Aires.

Serwis fotografii związanych z historią filmu polskiego. Uruchomiono go w 2009 roku, a rozbudowano i zmodernizowano w kolejnych latach dzięki wsparciu Polskiego Instytut Sztuki Filmowej. Znajdziemy tu nie tylko portrety twórców i fotosy z filmów, ale też unikatowe zdjęcia z planów i premier.

Kopalnia zdjęć archiwalnych – można wybierać z ponad 15 milionów pozycji. Pochodzą one przede wszystkim z Centralnej Agencji Fotograficznej istniejącej w latach 1951–1991 czy Wojskowej Agencji Fotograficznej (lata 1960–1980). Ale są i starsze: od 1840 roku, przez okres międzywojenny po czasy okupacji.

Agencja Reporter założona została w 1999 roku (niemniej zdjęcia jej fotografów zasilają również zasoby East News). Proponuje serwis podzielony na 5 sekcji. W „wydarzeniach” znajdziemy fotografie dotyczące spraw bieżących z dziedziny polityki, kultury i mody. Kolejna sekcja poświęcona jest wydarzeniom sportowym, następna to wizualna podróż po świecie showbiznesu. W dziale „reportaż” umieszczone są serie zdjęć pozyskane od polskich i zagranicznych partnerów Reportera. Do tych czterech działów dostęp mają wszyscy goście serwisu agencji.

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska

Jesteś tutaj: Start Źródła kultury on-line fotografia