fotoKARTA

Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem zdjęć dokumentujących historię Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku. W 2013 r. jego zasoby obejmowały ok. 190 tys. fotografii w formie cyfrowej, ale też sukcesywnie digitalizowanych pozytywów i negatywów. Zbiory wciąż się powiększają. Z jednej strony za sprawą osób, które przekazują na rzecz fotoKARTA np. kolekcje rodzinne, z drugiej – dzięki współpracy z Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego oraz Studium Polski Podziemnej w Londynie czy Biblioteką Polską im. Ignacego Domeyki w Buenos Aires.

Wśród fotografów, których zdjęcia znajdują się na stronie fotoKARTA są Tomasz Abramowicz (lata 70. i 80.), Romuald Broniarek (lata 1955–1969), Wojciech Druszcz (lata 80. i 90.) czy Bogusław Nieznalski (lata 80.). Po wejściu w zakładkę z nazwiskiem twórców użytkownik przeczyta krótką biografię oraz opis prezentowanych zdjęć. Zbiory są również pogrupowane tematycznie. Można więc przejrzeć fotografie związane z Warszawskim Towarzystwem Cyklistów, portrety mieszkańców Kozienic z 1941 roku ujęcia  ukazujące Lwów pod zaborem austro-węgierskim.

W celu wykorzystania zdjęć trzeba się kontaktować z zespołem fotoKARTA – telefonicznie lub e-mailem.

Strona: www.foto.karta.org.pl

© JAWI, Kreatywnapolska.pl, 2013

Czytany 1439 razy

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska