Jesteś tutaj: Start Źródła kultury on-line książki Polska Biblioteka Internetowa

Polska Biblioteka Internetowa

Polska Biblioteka Internetowa to jeden z filarów Programu Powszechnej Edukacji Informatycznej. Jej celem jest wyrównanie szans dostępu do różnorodnych publikacji wydanych dotychczas w języku polskim. PBI ma pomóc osobom z małych miejscowości czy wsi, gdzie nie ma bibliotek lub ze względu na niewielkie zakupy biblioteczne czy ogromny popyt na często pojedyncze egzemplarze czytelnicy mają ograniczony dostęp do zdobyczy literatury. Twórcy PBI zapowiadają, że istotnym aspektem działania biblioteki będzie także "gromadzenie i przetwarzanie w odpowiednie formy użytkowe publikacji dla osób niewidomych, przy wykorzystaniu już istniejących stanowisk komputerowych w bibliotekach akademickich oraz założeniu konsekwentnego rozbudowywania ich sieci w całym kraju".

Biblioteka zawiera pozycje z klasyki literatury polskiej, podręczniki akademickie oraz publikacje naukowe, dokumenty archiwalne, archiwalia nieliterackie - rękopisy muzyczne oraz pozycje kartograficzne, dzieła malarstwa, grafiki oraz fotografii, czasopisma naukowe.

Duża cześć zbiorów udostępniona została przede wszystkim w formacie tekstowym (a więc na ekranie widzimy tekst aktywny a nie skan stron książek), do organizacji serwisu trzeba się przyzwyczaić, bowiem przewijanie kolejnych stron nie jest intuicyjnie. Czytelnik po odnalezieniu szukanej pozycji widzi pusty obszar (strony przedtytułowej lub zawartość fiszki), musi lewej stronie serwisu odnaleźć okno Nawigacja i w nim "przekładać" kolejne strony.

Skany zdjęciowe (np. rękopisy, mapy) wyświetlane są w wielkości nie dopasowywanej automatycznie do ekranu użytkownika. Widok wielkości obrazu zmienia się w górnej prawej części ekranu.

Dostęp do książek jest bezpłatny, a dodatkowe informacje w sprawie zbiorów uzyskamy w Bibliotece Narodowej.

Strona: www.pbi.edu.pl 

© JAWI, Kreatywnapolska.pl, 2013

Czytany 1448 razy

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska

Jesteś tutaj: Start Źródła kultury on-line książki Polska Biblioteka Internetowa