Jesteś tutaj: Start Źródła kultury on-line książki Staropolska On-Line

Staropolska On-Line

Staropolska On-Line to serwis naukowo-edukacyjny i biblioteka tekstów staropolskiego piśmiennictwa istniejąca od 2000 roku. Zawiera teksty z okresu średniowiecza, renesansu i baroku, materiały o dawnej literaturze polskiej w kontekście dziedzictwa kultury europejskiej a także pomoce naukowe dotyczące lektur szkolnych i zagadnień egzaminacyjnych. Co istotne serwis to inicjatywa i własność całkowicie prywatna o niekomercyjnym charakterze.

Publikowanym tekstom towarzyszy wybór opracowań, materiał ikonograficzny i dźwiękowy. W specjalnym dziale "konteksty" czytelnicy znajdą tematyczne opracowania o historii, filozofii, religii i sztuki w dawnej Polsce, a w dziale "Tradycja" m.in. wybór materiałów z kultury starożytnej i biblijnej.

Serwis pozyskał wiele tekstów od naukowców i wykładowców uniwersyteckich specjalizujących się w tematyce staropolskiej, odnotowuje także nowe wydawnictwa książkowe o literaturze staropolskiej, które ukazują się na rynku księgarskim.

Mimo nieco archaicznej struktury witryny i jej wyglądu główni adresaci tego niezwykłego projektu - studenci polonistyki i innych kierunków humanistycznych, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, badacze czy miłośnicy dawnej literatury i kultury polskiej - nie będą zawiedzeni. Mnogość materiałów udostępnionych w wersji tekstowej - z pewnością zaspokoi ich potrzeby.

Za redakcję serwisu od roku 2000 odpowiadał Roman Mazurkiewicz, a od 2012 r. zajmuje się nią Maciej Eder.

Strona: www.staropolska.pl

© JAWI, Kreatywnapolska.pl, 2013

Czytany 1317 razy

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska

Jesteś tutaj: Start Źródła kultury on-line książki Staropolska On-Line