Jesteś tutaj: Start Źródła kultury on-line muzyka

Grupa Empik Media&Fashion – spadkobierca Klubów Międzynarodowej Prasy i Książki, instytucji działającej w Polsce od 1948 roku - idzie z duchem czasu. Na muzycznych stronach Empiku znajdziemy muzyczne mp3, które można legalnie pobrać (pobranie jest płatne). Możemy wybierać pomiędzy bestsellerami a nowościami oraz dokonać wyboru konkretnej kategorii muzycznej - od alternatywy, poprzez etno, jazz i blues, muzykę klasyczną (tu nazywaną poważną), reggae i dub po religijną. Możliwy również jest wybór albumu lub konkretnego utworu. Na stronie z mp3 zobaczymy też kategorię „O tym jest głośno” i autorską prezentację dziennikarza Teleexpressu - „Marek Sierocki przedstawia”.

Gaude to pierwszy polski portal zajmujący się sprzedażą plików w wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu serwisowi możliwe jest płatne pobieranie muzyki o wysokiej jakości dźwięku, przede wszystkim w formacie FLAC. Oczywiście, dostępne są również mp3. Użytkownik może wybierać spomiędzy siedemdziesięciu kategorii i ponad trzydziestu pięciu tysięcy albumów – dziesięć tysięcy z nich to jazz i muzyka klasyczna. Portal prowadzi na wyłączność sprzedaż niektórych płyt właśnie w jakości STUDIO MASTER, w wysokiej częstotliwości 24bit/88.2kHz. Za singiel trzeba zapłacić około trzy do dziewięciu złotych, za album nawet około osiemdziesięciu złotych. Płacić można kartą płatniczą, przelewem albo transferem bankowym. Jednymi z partnerów wydawniczych serwisu są m.in. Universal Music i Deutsche Grammophon.

Ten pierwszy rodzimy legalny serwis muzyczny, oferujący w Internecie legalne, płatne pobieranie muzyki w formie cyfrowej obchodzi w 2013 roku dziesiątą rocznicę działalności. W jego bazie znajduje się ponad milion pozycji w postaci zarówno pojedynczych utworów, jak i całych albumów. Obliczono, że użytkownicy Iplay mają w ten sposób dostęp do około pięciu milionów minut muzyki. Gdyby słuchać jej non stop, zajęłoby nam to dziesięć lat!

Serwis Last FM umożliwia odsłuchiwanie, legalne pobieranie oraz kupowanie muzyki. Portal określa się jako największa, światowa muzyczna platforma społecznościowa. Wpisując wykonawcę lub gatunek muzyki rozpoczynamy wyszukiwanie. Gdy pojawi się lista utworów, mamy trzy wspomniane wyżej możliwości. Utwory kupuje się poprzez iTunes albo Amazon. Kosztują przeważnie równowartość dziewięćdziesięciu dziewięciu eurocentów, ale za niektóre trzeba zapłacić jeden euro dwadzieścia dziewięć eurocentów.

Mood, czyli Music Only on Demand, umożliwia płatny dostęp do muzyki na żądanie poprzez telewizor, Internet i telefon komórkowy – dzięki współpracy z firmami fonograficznymi. Posłuchamy tu rocka, popu, metalu, hip hopu i bardzo wielu innych gatunków. Użytkownik może tworzyć swoje playlisty i zapoznać się z tymi tworzonymi m.in. przez Marka Sierockiego i Piotra Metza. Do Music Only on Demand, powstałego w 2009 roku, mają dostęp tylko operatorzy współpracujący z serwisem. Podstawowa nawigacja Mood jest prosta, menu intuicyjne a wizualizacja – przejrzysta.

Ponad trzy miliony utworów ze wszystkich gatunków muzycznych – tyle oferował w 2013 roku dostępny dla wszystkich, płatny serwis muzyczny sieci komórkowej Plus. To prawdopodobnie – najtańsza muzyka w Internecie, ponieważ jedną płytę można mieć za cenę od jednej złotówki. Aby do szukanej płyty dotrzeć, trzeba najpierw wykupić abonament, którego wysokość zależy od ilości utworów. Twórcy Muzodajni chwalą się na stronie, że to „największy portal w Polsce z legalnymi mp3 na komputer i telefon”. A także – na tablet i smartfon. Muzykę na telefon o numerze krajowym można pobrać bez żadnych opłat.

Ta płatna platforma przeznaczona jest nie tylko dla fanów, ale także artystów i wytwórni. Można za jej pośrednictwem kupować i sprzedawać muzykę w postaci cyfrowej. Artyści mogą proponować do NuPlays pakiety zawierające utwory oraz związane z nimi gadżety, najczęściej w postaci koszulek. Wgrywając swoją muzykę do portalu jednocześnie podają jej cenę.

To płatny polski portal udostępniający muzykę pochodzącą ze światowych wytwórni muzycznych – dostępny wyłącznie dla osób przebywających na terenie Polski - który wystartował ze stoma tysiącami utworów. Użytkownik może wybierać pomiędzy trzema miesięcznymi pakietami.

RMF Maxxx to zorganizowana platforma informatyczno-informacyjna stworzona przez krakowską firmę Multimedia. W tym portalu Radia RMF, oferującym pliki muzyczne do ściągania za darmo codziennie można legalnie pobrać jeden z sześciu tysięcy utworów proponowanych w postaci listy zamieszczonej na stronie. Znajdziemy na niej również licznik wskazujący, ile pobrań jest codziennie jeszcze możliwych. Wieczorem może ich być wciąż połowa z dostępnych na początku dnia, ponieważ o każdej pełnej godzinie pojawia się pięćdziesiąt nowych możliwości pobrań. Zalogowanie się do serwisu jest obowiązkowe.

Jak sam siebie reklamuje, Soho to "pierwszy w Polsce legalny serwis, sprzedający pliki mp3". Muzyka jest tylko polska a jej repertuar bogaty. Znajdziemy tu nawet utwory ze Śląska – kategoria "w śląskim klimacie" - śpiewane gwarą, w tym hity z regionalnych gal biesiadnych.

Strona 1 z 2

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska