Jesteś tutaj: Start Źródła kultury on-line sztuka

Ośrodek dokumentacji sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka istnieje w Krakowie od 1980 roku, a powstał z inicjatywy Kantora jako „żywe archiwum” Teatru Cricot 2. Na stronie Ośrodka znajdziemy dokumentację działań artystycznych, w tym plastycznych (podzielone na malarstwo, obiekty i happening) czy teatralnych (np. kostiumy, mediateka).

Projekt cyfryzacji plakatu filmowego realizowany jest przez Filmotekę Narodową - twórcę Galerii Plakatu Filmowego GAPLA - od 2008 roku. W jego ramach w Internecie można przeglądać postery filmów polskich, zagranicznych i imprez filmowych od końca IX wieku po najnowsze. W 2013 roku serwis oferował dostęp do 2,5 tys. plakatów wraz z ich szczegółowymi opisami.

Muzeum Narodowe w Warszawie poza obszernymi informacjami o swoich bieżących wystawach i projektach w dziale Multimedia udostępnia specjalne aplikacje, audiodeskrypcje i filmy. W poddziale Filmy (działającym też jako kanał w serwisie You Tube) znajdziemy zapisy wykładów, relacje z wernisaży, spoty reklamowe wystaw, zapisy spotkań organizowanych w muzeum oraz tzw. oprowadzania, czyli nagrania kuratorów wystaw czasowych, którzy opowiadają w nich o wybranych kolekcjach.

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu będące Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego udostępnia na swojej stronie fotografie swoich zbiorów wraz z ich opisami. Wyszukiwarka zbiorów nie ma jednak żadnych podpowiedzi, trudno jest więc z niej korzystać bez wcześniejszej znajomości haseł kluczowych zasobów muzealnych tej placówki.

Muzeum Wojska Polskiego w dziale Multimedia udostępnia poddziały Video, Galerie i Wirtualna wycieczka. Dostęp do wszystkich materiałów jest bezpłatny. W Galeriach prezentowane są materiały dotyczące najcenniejszych obiektów Muzeum, są to rejestracje spotkań i wypowiedzi, prezentacje nowych nabytków czy wideo zaproszenia na wystawy. W Video umieszczono przede wszystkim materiały informacyjne.

Muzeum Zamkowe w Pszczynie będące Instytucją Kultury samorządu województwa śląskiego, a znajdujące się w budynku okazałego Zamku w Pszczynie, umożliwia widzom na swojej stronie internetowej uczestnictwo w wirtualnej wycieczce.

Ninateka to serwis udostępniający legalne treści z różnych dziedzin stworzony przez Narodowy Instytut Audiowizualny w Warszawie. 98 proc. materiałów można oglądać lub czytać bezpłatnie, a wszystkie materiały są całkowicie wolne od reklam. W serwisie jest ponad 3000 filmów i audycji o kulturze. W Ninatece znaleźć można filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, filmy animowane i eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne czy audycje radiowe.

Projekt prezentujący zasoby Zachęty Narodowej Galerii Sztuki na licencjach Creative Commons, wszystkie prezentowane tu materiały mogą zostać pobrane i dalej udostępniane przez odbiorców. Na stronie Otwarta Zachęta znajdziemy fotografie i wideo dzieł z kolekcji galerii, materiały edukacyjne, dokumentacje wystaw i wernisaży, wybrane teksty z katalogów i gazet towarzyszących wystawom, filmy oraz audiodeskrypcje. Przeglądanie materiałów wspomaga system i-Art.

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zajmujące się przede wszystkim etnografią Polski i Europy, tj. problematyką związaną z polską kulturą ludową oraz kulturami ludowymi innych krajów europejskich, udostępnia na swojej stronie możliwość wirtualnej wycieczki, w poszczególnych strefach tematycznych zaznaczono pojedyncze obiekty muzealne wraz z ich opisami.

Serwis internetowy tworzony przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego publikuje zdjęcia z polskich skansenów udostępnione na licencji Creative Commons do użytku niekomercyjnego. W bazie znajduje się ponad 4000 zdjęć obiektów zgromadzonych w zbiorach 60 skansenów.

Strona 1 z 2

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenie Filmowców Polskich Polska Izba Książki Legalna Kultura Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska