34. Warszawski Festiwal Filmowy

12 października rozpoczął się 34. Warszawski Festiwal Filmowy. Wydarzenie jest współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Zapewniam Państwa, że nie ma w Polsce drugiego festiwalu filmów fabularnych, który miałby takie statystyki. Mamy w programie 15 premier światowych, 18 międzynarodowych, 5 europejskich, 39 wschodnioeuropejskich i 28 premier polskich – mówił podczas konferencji prasowej dyrektor festiwalu Stefan Laudyn.

W konkursie głównym bierze udział najnowszy film Marka Koterskiego „7 uczuć”.

W konkursie filmów dokumentalnych pokazane zostaną m.in. „Niebieskie chachary” Cezarego Grzesiuka oraz „Graniczne cięcie” Igora Chojny.

W konkursie filmów krótkometrażowych biorą udział m.in. filmy „Bliscy” Zofii Kowalewskiej, „Chłopcy z motylkami” Marcina Filipowicza, „Mój dziwny starszy brat” Julii Orlik, „Silny niezależny kosmos” Damiana Krakowiaka i „Sztangista” Dymitra Sukholytkyy-Sobchuka.

Bogaty przegląd polskich filmów krótkometrażowych znalazł się w sekcji Najlepsze polskie filmy krótkometrażowe, w której publiczność zobaczy filmy dokumentalne, fabularne, jak i animowane. Polskie animacje znalazły się też w sekcji Animowane szaleństwo!

W sekcji Okrycia widzowie zobaczą debiut Marysi Nikitiuk „Kiedy padają drzewa”.

W ramach pokazów specjalnych prezentowane będą filmy „Eter” Krzysztofa Zanussiego, „High Life” Clarie Denis (polska premiera), „Koncert na dwoje” Tomasza Drozdowicza i „Rzeka” Emira Baigazina.

W sekcji Polska klasyka pokazane zostaną filmy Krzysztofa Krauzego, Kazimierza Karabasza, Piotra Szulkina i Macieja Drygasa.

Podczas Rodzinnego weekendu pokazany zostanie krótkometrażowy film animowany Natalii Dziedzic „Wtorek w poniedziałek”.

Warszawski Festiwal Filmowy wspólnie z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej przygotowuje również program wydarzeń branżowych – Warsaw Industry Days, które odbędą się w dniach 18-20 października.

W programie Warsaw Industry Days znajdą się:

•Pokazy Warszawskie – organizowane od 2000 roku; najnowsze polskie filmy, w tym koprodukcje, które mają międzynarodowy potencjał, zostaną zaprezentowane zagranicznym agentom sprzedaży, dystrybutorom i selekcjonerom festiwalowym.

•Warszawskie Works-In-Progress; prezentacje wybranych polskich filmów na etapie produkcji, w tym koprodukcji z Polską.

•First Cut Lab – zaproszeni eksperci oglądają pierwszą wersję montażową filmu, a potem sugerują poprawki.

•Warsaw Next; warsztaty dla młodych polskich filmowców (organizowane od 2011), którzy mają na koncie co najmniej jeden film krótkometrażowy; spotkania z profesjonalistami z Polski i zagranicy, wykłady, networking.

•FIPRESCI Warsaw Critics Project – warsztaty dla młodych dziennikarzy i krytyków filmowych z Europy Wschodniej; organizowane od 2006 wspólnie z FIPRESCI.

•Doc Lab Poland – warsztaty dla twórców filmów dokumentalnych na różnym etapie produkcji i post-produkcji oraz seria wykładów otwartych dla publiczności, organizowane przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego.

•Otwarte Warsztaty „Sztuka Montażu”, organizowane (od 2004) wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Montażystów.

15 października 2018 roku w Kinotece odbędzie się panel poświęcony wprowadzeniu w Polsce systemu zachęt finansowych dla sektora produkcji audiowizualnych.

Panel jest wydarzeniem towarzyszącym Dniom Kreatywności, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w dniach 10-15 października.

Wstęp na warsztaty jest bezpłatny, jednak niezbędna jest uprzednia rejestracja: http://sektorykreatywne.mkidn.gov.pl/pages/strona-glowna/creativity-days/rejestracja.php.

34. Warszawski Festiwal Filmowy potrwa do 21 października.

Pełen program festiwalu znajduje się na stronie: wff.pl/pl.

źródło: PISF

Nasi partnerzy


Top