Fot. Archiwum FPFF

Włodzimierz Niderhaus nie żyje

Jego dorobek to ponad dwieście produkcji filmowych, za które otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. W pracę WFDiF zaangażowany był do końca swoich dni.

Włodzimierz Niderhaus z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie związany był od 1970 r. Funkcję dyrektora objął 21 czerwca 1990 roku. Od 2019 r. kierował pracami nowej państwowej instytucji kultury utworzonej pod taką samą nazwą, skupiającą wszystkie studia filmowe.

Był członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. W latach 2005-2008 i 2014-2017 Włodzimierz Niderhaus był członkiem Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w latach 2005-2008 jej sekretarzem. Od 2000 r. do 2019 r. pełnił funkcję wiceprezesa Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych (KIPA).

Jego filmografia obejmuje produkcję lub koprodukcję około 200 filmów dokumentalnych i fabularnych. Był producentem wielokrotnie nagradzanych obrazów, takich jak m.in. „Róża” (Grand Prix ORŁY 2012 oraz Grand Prix Warsaw Film Festival), „Różyczka” (Złote Lwy na 35. FPFF w Gdyni). W jego dorobku znalazły się również  takie produkcje jak  m.in. „Komornik”, „Mała matura 1947”, „Ostatnia misja”, „Generał Nil” czy „Rewers”.

W swojej działalności zawodowej Włodzimierz Niderhaus szczególną troską otaczał młodych twórców, produkując wielokrotnie nagradzane debiuty filmowe. Utworzył też cykl ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej pn. „Teatroteka”, w ramach którego na przestrzeni ostatnich lat zadebiutowały dziesiątki młodych filmowców.

Włodzimierz Niderhaus otrzymał wiele ważnych wyróżnień, m.in.: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” oraz „Złote Lwy” dla producenta najlepszego filmu 35. FPFF w Gdyni.

źródło: SFP

Nasi partnerzy


Top