mat. prasowe

Rozpoczęła się 22. edycja Przeglądu Filmowego Kino na Granicy

Także to wydarzenie odbędzie się w formule online w dniach 23-29 listopada br.

Widzowie zobaczą blisko 50 filmów, w tym seanse najciekawszych propozycji ostatniego roku, a także zapowiedź programu przyszłorocznej edycji festiwalu, który od 2021 roku ma być organizowany w sierpniu.

Pierwszym terminem, w którym miało odbyć się tegoroczne Kino na Granicy, był początek maja. Gdy okazało się to niemożliwe, organizatorzy przesunęli przegląd na koniec sierpnia. Jednak wydarzenie zostało odwołane, ponieważ, z powodu pandemii, Cieszyn znalazł się w żółtej strefie. Ostatecznie, festiwal odbywa się pod koniec listopada, a widzowie zobaczą filmy stanowiące kompilację pierwotnie planowanych filmów i wydarzeń tego, a także zapowiedź programu przyszłorocznej edycji.

Organizatorzy poinformowali również, że od 2021 roku Kino na Granicy będzie organizowane w sierpniu.

Najważniejszą pozycją programową będzie przegląd nowych polskich, czeskich i słowackich filmów sezonu 2019/2020, m.in. „Staříci” (reż. Ondřej Provazník, Martin Dušek), „Tiché doteky” (Michal Hogenauer), „Vlastníci” (Jiří Havelka), „Poslední aristokratka” (Jiří Vejdělek), „Baťa, první globalista” (Peter Kerekes), „Osamelí bežci: Ideme dalej!” (Martin Repka), „Raj na zemi” (Jaroslav Vojtek), „Dolina Bogów” (Lech Majewski), „Ikar. Legenda Mietka Kosza” (Maciej Pieprzyca) i „Eastern” (Piotr Adamski). Zestaw ten wzbogacą cieszące się popularnością podczas zeszłorocznej czeskie obrazy, takie jak: „Domestik” (Adam Sedlák), „Chata na prodej” (Tomáš Pavlíček), „Teroristka” (Radek Bajgar), „Toman” (Ondřej Trojan) i „Zlatý podraz” (Radim Špaček). Nie zabraknie także akcentu węgierskiego w postaci filmu „Akik maradtak”,w reżyserii Barnabása Tótha.

W programie znalazło się również miejsce na po jednym z filmów z retrospektywMiloša Formana („Konkurs”), Andrzeja Żuławskiego („Opętanie”), po trzyJána Kadára i Elmara Klosa („Tam na konečné”, „Obžalovaný” i „Touha zvaná Anada”) i Warszawskiej Szkoły Filmowej („Nasza Klątwa”, „Mocna kawa wcale nie jest taka zła” i „Kontrola”) oraz reprezentację cykli tematycznych Łaskotki: „Widziadło” (reż. Marek Nowicki), „Panna zázračnica” (Štefan Uher), „Sladký čas Kalimagdory” (Leopold Lahola) i cyklu W sieci: „Proč se cítím jako kluk?” (Kateřina Turečková), „Děti online” (reż. Kateřina Hager), „Apparatgeist” (reż. Marie-Magdalena Kochová) oraz „Sieć” (reż. Krzysztof Krauze).

Festiwalowe filmy będą dostępne online tylko we wskazanym dniu i o określonej godzinie (można jednak indywidualnie rozpocząć projekcję z 30-minutowym poślizgiem).

https://www.youtube.com/watch?v=-GK3b081U6c&feature=emb_logo

 

źródło: PISF, www.kinonagranicy

Nasi partnerzy


Top