Stowarzyszenie Kreatywna Polska działa na rzecz rozwoju i ochrony polskiej kultury i nauki, twórczości i innowacyjności. Jego celem jest upowszechnianie i zapewnienie równego dostępu do dóbr kultury, ochrona praw moralnych i materialnych wynikających z działalności twórczej w tym naukowej, artystycznej, literackiej, publicystycznej czy innowacyjnej.
Stowarzyszenie promuje kreatywność i innowacyjność jako najskuteczniejszych sposobów budowania nowoczesnego społeczeństwa i nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy, uczestniczy w działaniach związanych z procesem stanowienia prawa i podejmowania decyzji wpływających na sytuację i możliwości działania twórców i naukowców, a także na kształt polskiego przemysłu kreatywnego i innowacyjnego. Organizuje inicjatywy mające na celu dialog z opinią publiczną oraz swoją działalnością przyczynia się do edukacji kulturowej, naukowej i medialnej.
Stowarzyszenie Kreatywna Polska jest reprezentacją różnych środowisk kreatywnych i innowacyjnych tj. twórców, naukowców, wydawców, producentów i przedsiębiorców z przemysłu kreatywnego i innowacyjnego wobec instytucji państwa, samorządu, organizacji pozarządowych i osób fizycznych.
W ramach Stowarzyszenia Kreatywna Polska współpracują następujące organizacje (w kolejności alfabetycznej)
Cyfrowy Polsat
Fundacja Legalna Kultura
Izba Wydawców Prasy
Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych
Polska Izba Książki
Stowarzyszenie Autorów i Wydawców „Copyright Polska”
Stowarzyszenie Autorów ZAIKS
Stowarzyszenie Dystrybutorów Filmowych
Stowarzyszenie Filmowców Polskich SFP -ZAPA
Stowarzyszenie Fotoreporterów
Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców REPROPOL
Związek Kompozytorów Polskich
Związek Producentów Audio-Video
Stowarzyszenie Kreatywna Polska jest organizatorem Forum Kreatywności.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych
Umowa nr 945/24/A2 o dofinansowanie zadania realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w ramach Programu: Rozwój Sektorów Kreatywnych 2024 zawarta w dniu 16-04-2024 r.
Dofinansowanie w wysokości: 215 407,00 zł, całkowita wartość zadania 294 387,00 zł.
Twórcy i przedsiębiorcy z sektorów kultury i kreatywnych, bez względu na branże, które reprezentują mają podobne problemy. Podczas konferencji edukacyjnych, zrealizowanych w ramach Forum Kreatywności rozmawiano o tym, jak prawo Unii Europejskiej chroni twórców i jak powinno być stosowane w Polsce, jakie szanse i zagrożenia dla twórców i branży niesie rozwój sztucznej inteligencji oraz gdzie, poza budżetem Państwa, należy szukać pieniędzy na twórczość i prowadzenie działalności kulturalnej.