plakat "Młodzi i Film"

Laureaci 40. KFDF „Młodzi i Film”

Mariusz Wilczyński, reżyser animacji „Zabij to i wyjedź z tego miasta” odebrał Wielkiego Jantara 2021, główną nagrodę w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych 40. KFDF „Młodzi i Film”.

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” to 88-minutowa animacja, nad którą Wilczyński pracował 14 lat. Film premierę miał w Berlinie, zdobył wyróżnienie w Annecy i wygrał festiwal w Gdyni. Do udziału w festiwalu „Młodzi i Film” został zaproszony przez organizatorów.

Łącznie w konkursie fabularnych debiutów pełnometrażowych prezentowanych było 10 filmów. Jantara im. Stanisława Różewicza za reżyserię przyznano Tomaszowi Jurkiewiczowi za „Każdy ma swoje lato”. Za zdjęcia do tego obrazu, „za prawdę w kinie” została nagrodzona Weronika Bilska, natomiast Szymon Wysocki – za zdjęcia.

Jantara za scenariusz do filmu „Amatorzy” otrzymała Iwona Siekierzyńska. Grający w tej produkcji niepełnosprawni intelektualnie aktorzy Teatru Biura Rzeczy Osobistych zostali nagrodzeni za odkrycie aktorskie. Film otrzymał także nagrodę dziennikarzy.

Jantara za główną rolę kobiecą, za „czar i żar”, jaki pokazała w filmie „Maryjki”, otrzymała Grażyna Misiorowska. Za tę kreację doceniono ją także pierwszy raz przyznawaną Nagrodą Player.pl i Stowarzyszenia Kobiet Filmowców za wkład w rozwój kobiecej perspektywy w filmie pełnometrażowym.

Ten obraz został także wyróżniony Nagrodą Specjalną Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

Marcin Dorociński został nagrodzony za główną rolę męską w filmie „Biały Potok”. Obraz Michała Grzybowskiego zdobył także nagrodę publiczności. Jury spontanicznie, w kategorii pozakonkursowej – za rolę gender – wyróżniło Mikołaja Matczaka, który zagrał w „Ostatnim komersie”.

Podczas sobotniej gali wręczono także Jantary dla filmów krótkometrażowych, których łącznie zaprezentowano w konkursie 58, w tym 23 fabuły, 24 dokumenty i 11 animacji. Pięcioosobowe jury pod przewodnictwem reżyserki Agnieszki Smoczyńskiej podkreśliło bardzo wysoki poziom konkursowych dokumentalnych krótkich metraży. W tej kategorii przyznało aż trzy wyróżnienia. Jantarem nagrodziło jednak Paulinę Sikorę za „Blisko ziemi”. Za animację „Jestem tutaj” statuetkę odebrała Julia Orlik, a fabułę „Dog days” Zuzanna Grajcewicz. Za zdjęcia do krótkiego „Trochę raju” został nagrodzony Andrzej Cichocki, a za dźwięk do filmu „Kulisy” Jantara przyznano Sebastianowi Włodarczykowi i Łukaszowi Świerzawskiemu.

Nagroda dziennikarzy trafiła do twórców: „Pewnego razu w Izraelu” (animacja), „Opus magnum” (dokument) i „Skowytu” (fabuła). Ponadto Jantara 40-lecia KFDF „Młodzi i Film” otrzymała Magdalena Łazarkiewicz za film „Ostatni dzwonek”, nagrodzony na festiwalu w 1989 r.

Festiwal Młodzi i Film to najstarszy w Polsce festiwal, podczas którego można zobaczyć tylko debiuty. W Koszalinie debiutowali między innymi Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Xawery Żuławski, Tomasz Wasilewski, Łukasz Palkowski, Sławomir Fabicki, Katarzyna Rosłaniec, Maria Sadowska, Kuba Czekaj, Jan P. Matuszyński, Marcin Wrona, czy Dariusz Gajewski.

Festiwal Młodzi i Film to nie tylko dwa konkursy: Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych i Krótkometrażowych Debiutów Filmowych, ale również pokazy pozakonkursowe w sekcjach: Debiut zagraniczny, Na dłuższą metę. Debiut dokumentalny, Retrospektywy, czy pokazy filmów jurorów oraz pokazy specjalne, ale też spotkania Szczerość za szczerość z ekipami filmów konkursowych, spotkania branżowe dla uczestników festiwalu, czy klub festiwalowy, w którym w trakcie trwania festiwalu odbywają się koncerty oraz autorskie spotkania Macieja Buchwalda pod hasłem „Zawód:aktor.”, pod czas których nieformalnie i nieprzewidywalnie przepytuje aktorów i aktorki. Wstęp na wszystkie wydarzenia otwarte festiwalu jest bezpłatny.

Źródło: http://www.mlodziifilm.pl/; www.pap

Nasi partnerzy


Top