Jubileuszowa 40. edycja Ale Kino!, to dwie daty: stacjonarna formuła festiwalu, która odbyła się w Poznaniu między 1 a 7 października, a także pokazy między 30 listopada a 4 grudnia na platformie www.alekino.com.
Poznański Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!, od 2002 r. przyznaje nagrodę specjalną – Platynowe Koziołki – za wybitny wkład w kinematografię i media audiowizualne dla dzieci i młodzieży.
W czasie tegorocznej, 40. edycji festiwalu, odbywającej się w dniach 1-7 października, Platynowe Koziołki otrzymała firma produkcyjna Animoon. Nagrodę z rąk Jacka Jaśkowiaka, Prezydenta Miasta Poznania odebrał Grzegorz Wacławek, producent, reżyser i scenarzysta filmów animowanych, założyciel i prezes studia Animoon.
Po ceremonii wręczenia nagrody publiczność miała okazję zobaczyć film otwarcia festiwalu, jedną z ostatnich produkcji laureata, pełnometrażowy film animowany pt. „Przytul mnie. Poszukiwacze miodu” w reż. Anny Błaszczyk.
W uzasadnieniu werdyktu organizatorzy festiwalu napisali między innymi:
„Za wybitny wkład we współczesną polską animację przeznaczoną dla dzieci oraz za bogactwo doskonale udokumentowanych konceptów następnych filmów z życzeniami, aby jak najwięcej z nich weszło na ekrany. A ponieważ mamy wrażenie, że Animoon wciąż jeszcze jest na dorobku, wyrażamy nadzieję, iż nasza skromna nagroda poszerzy listę czynników motywujących jego twórców do dalszego, znakomitego rozwoju. Natomiast w odpowiedzi na apel zawarty w tytule Waszego filmu przytulamy Was serdecznie!
Zdobyli już blisko 10 razy więcej nagród, niż mają lat, a istnieją dopiero od niecałej dekady. W tym roku wyróżniono ich m.in. wraz z partnerami koprodukującymi film „Nawet myszy idą do nieba” tytułem Producenta Roku przyznawanym na Cartoon Movie – prestiżowym forum koprodukcyjnym dla europejskich projektów pełnometrażowych filmów animowanych. A na polskie ekrany wprowadzili, także w tym roku, aż trzy pełnometrażowe animacje, których byli producentem bądź koproducentem. To nie lada wyczyn!
Zasadniczą część swojej twórczości poświęcają dzieciom. Realizują zarówno filmy autorskie, jak i kino o charakterze nieco bardziej komercyjnym czy rozrywkowym, seriale i filmy pełnometrażowe. W ich wydaniu jest to jednak zawsze kinematografia wysokich lotów, odznaczająca się ciekawymi i mądrymi opowieściami oraz oryginalnym konceptem plastycznym.
Fascynujące jest bogactwo pomysłów zawartych w prezentowanych przez nich projektach animacji. Może nie wszystkie z nich uda się zrealizować, ale tworzący studio doskonale wiedzą, że warto i trzeba mieć w zanadrzu wiele nieustannie i cierpliwie rozwijanych pomysłów, aby mógł z nich powstać przynajmniej jeden dobry film.”
Na program tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! złożyły się filmy, które zdobyły przychylność widzów i krytyków na całym świecie.
Wśród nich jest poruszający belgijski kandydat do Oscara „Blisko” w reżyserii Lukasa Dhonta, czy zwycięzca tegorocznego OFF Camera „Miss Viborg” Marianne Blicher. W programie znalazły się również liczne premiery. Widzowie w Poznaniu jako pierwsi w Polsce mieli okazję zobaczyć doceniony na Sundance Film Festival „Summering” Jamesa Ponsoldta, a także wybrać się na światową premierę filmu „Eryk Kamienne Serce” docenionego w 2008 roku na Ale Kino! za film „Nasza klasa” reżysera Ilmara Raaga.
źródło: Informacja prasowa