Po ubiegłorocznym sukcesie „IO” Jerzego Skolimowskiego (Nagroda Jury) żadna polska produkcja nie otrzymała szansy na Złotą Palmę, jednak w konkursie głównym i na 76. MFF w Cannes nie brakuje polskich akcentów.
* W konkursie filmów krótkometrażowych, wśród 11 obrazów z różnych części świata znalazł się „As It Was” Damiana Kocura i Anastasii Solonevych. To historia Lery, która od czasu wybuchu wojny w Ukrainie mieszka w Berlinie. Pewnego dnia kobieta postanawia wrócić do Kijowa i wreszcie spotkać się z rodziną.
* W sekcji ACID (Association du Cinéma Indépendant pour sa Diffusion) zostanie zaprezentowany dokument
„Skąd dokąd” Macieja Hameli, ktory opowiada o doświadczeniach ludzi wyjeżdżających z ogarnietej wojną Ukrainy. Kilka dni wcześniej obraz pokazano premierowo podczas trwającego w ośmiu polskich miastach festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
* W konkursie filmów krótkometrażowych 62. SEMAINE DE LA CRITIQUE MFF w Cannes znalazł się film
„Krokodyl” wyprodukowany przez Szkołę Filmową w Łodzi w reżyserii Dawida Bodzaka. „Krokodyl” to krótkometrażowy film 'neo-giallo’ o potrzebie spełnienia ukrytych pragnień, która rozsadza świat bohaterów od środka.
* Podczas tegorocznej edycji Cannes premierę będzie miał polsko-ukraiński dokument w innowacyjnej technologii 3D zatytułowany „Murale”. Wciągające i zapierające dech w piersiach 180-stopniowe doświadczenie wizualne, które wykorzystuje najnowocześniejszą technologię skanowania 3D do przenoszenia i umieszczania widzów twarzą w twarz ze zniszczeniami wojennymi na Ukrainie.
* W nowym filmie Nanniego Morettiego „Il sol dell’avvenire” („Słońce przyszłości”) obok Mathieu Amalrica, Nanniego Morettiego, Margherity Buy i Eleny Lietti, ważną rolę zagrał Jerzy Stuhr. Premiera filmu w Konkursie Głównym w Cannes. To już trzeci film Morettiego, po „Kajmanie” i „Habemus papam”, w którym zagrał Jerzy Stuhr. W jego najnowszym filmie „Il sol dell’avvenire” aktor wciela się w polskiego ambasadora w Rzymie. U boku Stuhra wystąpiła Elena Lietti. Film opowiada o kinie, cyrku i latach 50. we Włoszech.
Kolejny rok z rzędu Polski Instytut Sztuki Filmowej wraz ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich zaprasza producentów i reprezentantów branży filmowej do korzystania z polskiego stoiska podczas targów Marché du Film w Cannes. Polish Cinema Stand, jak co roku, służyć będzie nawiązywaniu kontaktów polskich filmowców z zagranicznymi partnerami.Na stoisku zostanie udostępniona przestrzeń, którą można rezerwować na potrzeby spotkań. Lokalizacja Stoiska: Polish Cinema Pavilion #119 Village International – Riviera.
W tym roku PISF w ramach Marché du Film organizuje spotkania bilateralne. Ich celem jest wymiana informacji dotyczących obecnego stanu rynku filmowego w poszczególnych krajach oraz nawiązanie współpracy, która w przyszłości zaprocentuje nowymi koprodukcjami. W tym roku spotkania bilateralne są organizowane pomiędzy Polską a Azją, Izraelem oraz Indiami.
19.05.2023 Spotkanie Bilateralne Polska x Azja ( Tajwan, Singapur ) 9.30-13.30 Hotel Mondrian – Na Zaproszenie.
19.05.2023 Spotkanie Bilateralne Polska x Indie 14.30-16.30 Polish Cinema Stand #119 – Na Zaproszenie.
20.05.2023 Spotkania Bilateralne Polska x Izrael 10.00-12.00 Izraeli Pavilion – Otwarte.
W trakcie Marchè du Film organizowany jest również Panel Lokacyjny z Variety. Uczestnikami panelu są: Klaudia Śmieja z Madants, Kamila Morgisz – Kierownik Działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych w PISF, oraz Martin Moszkowicz Constantin Film AG – Executive Chairman. 20.05.2023 Location Panel we współpracy z Variety 11.15-12.00, American Pavilion, Na zapisy.
W tym roku nowe dzieła pokażą w Cannes m.in. Martin Scorsese, Wes Anderson i Aki Kaurismaki. Swoją światową premierę będzie miał także film „Indiana Jones i artefakt przeznaczenia”. Na festiwalu pojawił sie także Johnny Deep, który zagrał Ludwika XV w filmie otwarcia wyreżyserowanym przez Maïwenn – „Jeanne du Barry” (polski tytuł „Kochanica króla”). Publiczność w Cannes nagrodziła Johnny’ego Deppa owacją na stojąco trwającą aż siedem minut.
76. MFF w Cannes trwa od 16 do 27 maja.