Drugie czytanie w Sejmie rządowego projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Przed rozpoczęciem trzydniowego – 26, 27, 28 czerwca – posiedzenia Sejmu, marszałek Szymon Hołownia, podczas spotkania z przedstawicielami mediów, omówił harmonogram prac.

Marszałek poinformował, że pierwszego dnia, tj. 26 czerwca Sejm kontynuować będzie (m.in.) też prace (drugie czytanie) nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Jak powiedział marszałek Hołownia: – To jest ustawa, która budzi bardzo wiele emocji i pytań. Listy trafiają  do nas (… ) Skontaktowałem też się z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obserwowaliśmy te prace i z satysfakcją mogę powiedzieć, że prawie wszystkie, poza jednym, postulaty środowiska artystycznego zostały w pracach nad tą ustawą uwzględnione, a więc będą tantiemy i z reemisji i z VOD i z tych wszystkich streamingów, o które artystom chodziło. Sejm nie zgodził się w zasadzie tylko z jednym postulatem, że to ma być obowiązkowo zarządzane przez jedną organizację zrzeszająca twórców, natomiast co do zasady, co do istoty, te pieniądze z Internetu dla twórców polskiej kultury będą i myślę, że to jest bardzo dobra wiadomość – oczywiście jeżeli Sejm tak zdecyduje, ale ja wierzę, że zdecyduje.

Aktualizacja z godz. 19:47 (26 czerwca):

Drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych rozpoczęło się o godzinie 17:47 sprawozdaniem z prac Komisji Kultury i Środków Przekazu przedstawionym przez posła sprawozdawcę Macieja Wróbla,  który na koniec powiedział, że „Komisja wnosi o uchwalenie niniejszego projektu ustawy”.

Po jego wystąpieniu jako pierwszy głos zabrał prof. Gliński (były minister kultury).  Pod koniec poselskich wystąpień i zgłaszania poprawek, przez przedstawicieli poszczególnych ugrupowań na mównicę wszedł poseł Piotr Adamowicz (KO), który jest przewodniczącym sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, aby poinformować posłów oraz zebranych na antresoli twórców, że Komisja Kultury zbierze się ponownie w dniu jutrzejszym, tj. 27 czerwca, aby przeanalizować zgłoszone poprawki, po to, aby jeszcze w piątek (28 czerwca) Sejm zadecydował co dalej z tak ważnym dla twórców projektem.

Relację z pierwszego dnia 14. posiedzenia obrad Sejmu w dniu 26 czerwca można zobaczyć tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=R4QGs2EZsCc

źródło: https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/komunikat.xsp?documentId=FB04514C6596F834C1258B4800365545

 

Nasi partnerzy


Top