Komunikat Stowarzyszenia Kreatywna Polska w sprawie prac nad ustawą implementującą Dyrektywę DSM

Stowarzyszenie Kreatywna Polska z satysfakcją wita postępy prac nad implementacją Dyrektywy o prawie autorskim i prawach pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym, w postaci ustawy będącej przedmiotem działań Sejmu i Senatu.

Wyrażamy satysfakcję, że strona praktyczna regulacji odnoszących się do wydawców prasy i dziennikarzy ma szansę zostać wzmocniona przez wprowadzenie mechanizmu mającego zapewnić równowagę rynkową w negocjacjach między wydawcami a globalnymi platformami cyfrowymi. Urealnia to wszystkie inne rozwiązania dotyczące tych środowisk zawarte już w ustawie. Bez tego mechanizmu funkcjonowanie praw pokrewnych dla prasy nie byłoby skuteczne. Liczymy także na wprowadzenie innych, postulowanych przez wydawców prasy przepisów chroniących prawa polskich wydawców prasy i dziennikarzy.

Jednocześnie zwracamy uwagę na prawa wydawców książek, których praca jest wykorzystywana przez kopiowanie całości książek i ich obszernych fragmentów w internecie. Ta sytuacja czyni opłacalność wydawania książek nieefektywną. Konieczne jest ograniczenie wielkości fragmentów kopiowanych w internecie, tak, aby służyły one obiegowi idei i informacji, a nie rozpowszechnianiu całych pozycji wydawniczych.

Zwracamy uwagę na konieczność implementacji ochrony praw autorów utworów plastycznych i fotograficznych, takich samych jak autorów utworów literackich, publicystycznych, naukowych i muzycznych. Biorąc pod uwagę formy korzystania z utworów plastycznych i fotograficznych w internecie, pilną potrzebą jest wdrożenie odpowiednich regulacji praw pokrewnych realizowanych przez już oddelegowaną do tego celu organizację zbiorowego zarządu.

Organizacje reprezentujące wyżej wymienione pola przedstawiły projekty szczegółowych regulacji odpowiednim instytucjom państwa. Liczymy na to, że przedmiotowa ustawa będzie regulacją kompleksową i efektywną. Zmieni możliwości funkcjonowania polskiej kultury i polskich środowisk kreatywnych; pozwoli na odnawianie kulturowych zasobów w internecie i wpłynie pozytywnie na jakość tych zasobów – ku satysfakcji użytkowników interentu.

Sprawą zasadniczą jest, aby prace nad udoskonaleniem Ustawy zostały przeprowadzone w tych dniach, zaś Ustawa została niezwłocznie przegłosowana przez Senat i Sejm. Polska kultura i środowiska kreatywne zbyt długo były eksploatowane przez big-techy, aby decyzje w ww. sprawach odkładać na później. Podobnie, nie ma powodu, aby Polska płaciła kary za dalsze opóźnienia w implementowaniu dyrektywy DSM.

Nasi partnerzy


Top