Wieczorem 20 września uroczysty pokaz „Zezowatego szczęścia” Andrzeja Munka, w stulecie urodzin reżysera, oficjalnie otworzył tegoroczną edycję FPFF .
Pokazy filmowe – zarówno konkursowe, jak i w ramach sekcji i wydarzeń towarzyszących rozpoczęły się już na wiele godzin przed galą w Teatrze Muzycznym w Gdyni, zaplanowaną na godzinę 19.00.
„Ciotka Hitlera” w reż. Michała Rogalskiego, „Prime Time” Jakuba Piątka oraz „Lokatorka” Michała Otłowskiego – trzy filmy z Konkursu Głównego 46. FPFF otworzyły festiwalowy tydzień pokazów prasowych w Gdyńskim Centrum Filmowym.
Bezpośrednio po seansach w sali kinowej „Warszawa” zaplanowano konferencje prasowe z udziałem przedstawicieli ekip filmowych. Twórcy uczestniczyli również w pokazach uroczystych w Teatrze Muzycznym na Dużej Scenie.
W Gdyńskim Centrum Filmowym oraz w Kinie Helios od poniedziałkowego poranka ruszyły także seanse w ramach pozostałych dwóch sekcji konkursowych – Konkursie Filmów Mikrobudżetowych i Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Są też pokazy pozakonkursowe.
O godzinie 16.00 w Sali kinowej „Goplana” w Gdyńskim Centrum Filmowym rozpoczął się pokaz filmu „Kobieta w nocy” – prezentowanego w sekcji Polonica – połączony ze spotkaniem z reżyserem, Rafałem Kapelińskim oraz autorem zdjęć, Marcinem Koszałką.
Na Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego już przed godziną 9.00 pojawili się najmłodsi uczestnicy Festiwalu, czyli grupy szkolne i przedszkolne, na przegląd „Gdynia Dzieciom”. Tegoroczny program tej sekcji – tradycyjnie przygotowanej przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich – przebiegać będzie pod znakiem muzyki, a w rolach głównych wystąpią filmowi kompozytorzy: Andrzej Korzyński („Akademia pana Kleksa”), Krzesimir Dębski („W pustyni i w puszczy”) oraz Michał Lorenc („Ptaszka”).
Na Scenie Nowej w poniedziałek o godzinie 13.00 rozpoczął się jubileusz 75-lecia pracy artystycznej Barbary Krafftówny.
Wydarzenie uświetnił pokaz filmu dokumentalnego „Krafftówna w krainie czarów” w reż. Macieja Kowalewskiego i Piotra Konstantinowa, ze scenariuszem i rozmowami Remigiusza Grzeli, autora książki pod tym samym tytułem. Wzięli oni udział w spotkaniu wraz ze swoją Bohaterką. Wśród uczestników byli też aktorka Katarzyna Figura i Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Uczestników powitali: Dyrektor FPFF Leszek Kopeć i Dyrektor Artystyczny FPFF Tomasz Kolankiewicz, a rozmowę poprowadziła Grażyna Torbicka. Partnerem wydarzenia było Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.
Wszystkich akredytowanych na Festiwalu uczestników oraz dziennikarzy obowiązuje konieczność rezerwowania miejsc na seansach w systemie online. Rezerwacji można dokonywać od godziny 7.30 dnia poprzedzającego wybraną projekcję do momentu rozpoczęcia pokazu. Wyjątkiem jest pierwszy dzień Festiwalu, na który rezerwacja miejsc rozpoczęła się w poniedziałek, 20 września, o godzinie 7.30.
Wszystkie typy akredytacji zaprogramowane są na 34 punkty: jeden punkt odpowiada jednemu pokazowi filmowemu. W przypadku rezygnacji z uczestnictwa w seansie prosimy o zwolnienie rezerwacji. Nieodwołanie jej do 15 minut przed początkiem automatycznie odejmuje cztery punkty z puli dostępnej w ramach akredytacji.
Widzów przebywających w obiektach festiwalowych obowiązuje konieczność dezynfekcji rąk oraz zasłaniania ust i nosa, również podczas seansów. Pomiędzy Kinem Helios a Placem Grunwaldzkim, gdzie mieszczą się Teatr Muzyczny i Gdyńskie Centrum Filmowe, w trakcie Festiwalu co pół godziny kursuje bezpłatna festiwalowa linia autobusowa.
Zielona produkcja filmowa jest pierwszym dużym tematem podejmowanym w tym roku podczas wydarzeń branżowych na Festiwalu w Gdyni. W poniedziałek, 20 września, podpisany został otwarty manifest „Porozumienie na rzecz zielonej produkcji audiowizualnej – Film dla klimatu”.
Partnerzy wydarzenia: Polski Instytut Sztuki Filmowej, regionalne fundusze filmowe, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, grupa „Porozumienie na rzecz zielonej produkcji audiowizualnej – Film dla klimatu” (oddolna inicjatywa przedstawicieli różnych zawodów rynku audiowizualnego: producentów, location managerów, komisje filmowe oraz Klubu Producentów Reklamy, Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej – SAR i KIPA)
46.Festiwal Polskich Filmów Fabularnych trwa w Gdyni od 20 do 25 września 2021 roku.
Źródło: https://festiwalgdynia.pl/aktualnosci/poniedzialek-na-46-fpff/