mat. prasowe "Sukienka"
Festiwalowe sukcesy produkcji Warszawskiej Szkoły Filmowej dofinansowanych przez PISF
Studenci i absolwenci szkół filmowych mogą poszczycić się licznymi sukcesami na festiwalach w 2022 roku.
Osiągnięcia w liczbach:
- Wszystkie produkcje WSF otrzymały w 2022 roku łącznie aż 233 kwalifikacje do festiwali i przeglądów filmowych, w tym aż 10 na wydarzenia otwierające drogę do Nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.
- Shorty studentów i absolwentów placówki zgarnęły w sumie 83 nagrody.
- Produkcja „Marzenia samotnych ludzi” w reżyserii Marka Leszczewskiego, ze zdjęciami Maxa Bugajaka otrzymała aż 29 kwalifikacji na różnych festiwalach.
- 13 nagród, nominacji i wyróżnień zdobył film „Po pierwsze…” wyreżyserowany przez Adama Hartwińskiego, ze zdjęciami Michała Konopki.
- 23 kwalifikacje i 12 nagród, zdobył film „Skowyt” Bartosza Brzezińskiego ze zdjęciami Maxa Bugajaka.
- Dużym osiągnięciem było także dotarcie do półfinału kwalifikującego do Oscara Flickers’ Rhode Island International Film Festival aż czterech tytułów, oprócz „Po pierwsze…” i „Skowytu”, także „Blue Hour” (reż. Stacey Rushchak) i „Skarbów” (reż. Lena Jaworska).
- Z kolei wśród dokumentów – obraz „Cisza” Małgorzaty Paszko dostał się do siedmiu konkursów i zdobył Grand Prix: Best Short Documentary na Prague International Film Awards.
- Po sześć kwalifikacji otrzymały filmy: „7 słów o przemijaniu” Łukasza Iwanicza oraz „Tego się nie robi kotu” Jana Gębskiego, które były pokazywane m.in. podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Wszystkie wymienione produkcje łączy fakt, że były dofinansowane przez PISF i powstały w Warszawskiej Szkole Filmowej.
Najważniejszym zeszłorocznym osiągnięciem była nominacja do Oscara (druga w niespełna 20-letniej historii uczelni) filmu „Sukienka” w reżyserii Tadeusza Łysiaka, ze zdjęciami Konrada Blocha i montażem Mariusza Gosa.
Stworzony na zaliczenie zajęć studencki short zdobył uznanie widzów i krytyków na całym świecie.
To właśnie za tego typu sukcesy Warszawska Szkoła Filmowa została w 2022 roku uhonorowana Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Animacja kultury filmowej”.
Źródło: PISF