Na specjalnej konferencji Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło program kulturalny polskiej Prezydencji w UE
Polska kultura przez najbliższe sześć miesięcy będzie budowała sieć współpracy kulturalnej i rozwijała międzynarodowy dialog zarówno na arenie międzynarodowej, jak i poprzez działania krajowe.
To nasz moment, aby opowiedzieć Europie, jak kultura może jednoczyć, łączyć i odpowiadać na współczesne wyzwania – od zmian społecznych po wyzwania globalne. Na tle europejskim, pokażemy nasze bogactwo i zaangażowanie w międzynarodową współpracę. Kultura jest dla nas wszystkich ważna. Kultura jest przestrzenią dialogu i my do tego dialogu mamy teraz okazję zaprosić całą Europę. Stawiamy w centrum młode twórczynie i twórców, ponieważ to oni za kilka lat będą opowiadać o naszej tożsamości. Język kultury jest uniwersalnym dziedzictwem i doskonałym narzędziem wzmacniania tożsamości, ale też opowiadania o ważnych społecznie zagadnieniach – zaznaczyła Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego podczas konferencji prasowej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. (źródło: www.mkidn.pl)
Polska Prezydencja w obszarze kultury skupi się na dwóch priorytetach: wspieraniu młodych twórców oraz aktualizacji ram prawnych dla sektora audiowizualnego.
1. Młodzi twórcy – przyszłość kultury Europy:
Wsparcie dla młodych artystów i twórców na początku kariery zawodowej jest kluczowym zagadnieniem, które zyskuje coraz większe znaczenie na poziomie europejskim. Polska Prezydencja w Unii Europejskiej stawia młodych twórców w centrum uwagi.
Stawiając młode talenty w centrum będziemy pracować nad:
2. Nowoczesne regulacje dla sektora audiowizualnego:
Dynamicznie zmieniający się rynek audiowizualny wymaga dostosowania regulacji prawnych, aby skutecznie odpowiadały na wyzwania współczesnej technologii i konsumpcji mediów. Polska podejmie dyskusję w Radzie UE nad kluczowymi aspektami rewizji dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych (AVMS), której ocena jest zaplanowana przez Komisję Europejską na koniec 2026 roku.
Na konferencji padły także ważne słowa o kulturze: Kultura jest wspólna – to uniwersalny język, który pozwala nam zrozumieć siebie nawzajem i budować więzi. Odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu tożsamości i jest mostem łączącym różne pokolenia, narody i perspektywy. Ogłoszony dziś program kulturalny polskiej Prezydencji będzie symbolem dialogu, różnorodności i wspólnej pracy na rzecz przyszłości, gdzie w centrum postawimy młodych twórców, ale też odpowiemy na wyzwania technologiczne, jakie pojawiają się przed rynkiem audiowizualnym. (źródło: www.mkidn.pl)
Informacje i programy dostępne są tutaj: https://www.gov.pl/web/kultura/oglosilismy-program-kulturalny-polskiej-prezydencji-w-ue
Konferencja dostępna jest tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=F_2Q1x75HFk
źródło: https://www.gov.pl/web/kultura/oglosilismy-program-kulturalny-polskiej-prezydencji-w-ue