Z inicjatywy wiceprezesa IWP, Bogusława Chraboty, który jest także wiceprezesem ENPA, europejskiej organizacji wydawców gazet, trzy europejskie organizacje wydawców prasy – EMMA, ENPA i NME – zwróciły się do Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pani Magdaleny Sobkowiak-Czarneckiej, z apelem o uwzględnienie praw wydawców prasy w przyszłych działaniach związanych ze zbliżającą się polską prezydencją w Radzie UE.
W piśmie stwierdzono, iż w świetle zachodzących na rynku zmian, związanych m.in. z dynamicznym rozwojem sztucznej inteligencji, zachodzi potrzeba ochrony wolności i pluralizmu mediów, jak również umożliwienia posiadaczom praw autorskich sprawowania pełnej kontroli nad tworzonymi przez siebie treściami, i co za tym idzie, otrzymywania godziwego wynagrodzenia za ich wykorzystanie. Luki prawne, istniejące w dyrektywie o prawach autorskich i prawach pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz w akcie o sztucznej inteligencji, powodują, iż niewystarczająca jest ochrona twórców i wydawców, którzy są w dużym stopniu pozbawiani przychodów, należnych im od dużych firm technologicznych z tytułu wykorzystania publikacji prasowych przez AI.
Sygnatariusze listu zaapelowali do polskich władz, aby podczas przewodnictwa w UE nie dopuściły do wprowadzania rozwiązań, mogących stanowić zagrożenie dla zgodnego z prawem działania tzw. BigTech-ów, ponieważ tylko legalne modele biznesowe umożliwią dostarczanie obywatelom rzetelnych i profesjonalnych treści dziennikarskich.
źródło: https://www.iwp.pl/organizacje-wydawcow-prasy-pisza-do-polskiego-rzadu-ws-ochrony-praw-wydawcow-wobec-ai/