Urodził się 2 maja 1942 roku we Lwowie. W młodości grał na skrzypcach i klarnecie, uczył się także gry na oboju i udzielał się w orkiestrze wojskowej. Występował w teatrach amatorskich i studenckich, a także w kabaretach. W 1961 roku założył kabaret „Czerwona Żyrafa”.
W 1968 ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Występował na deskach najważniejszych polskich teatrów: Starego w Krakowie, Narodowego i Powszechnego w Warszawie. W latach 1974–1980 był wykładowcą w warszawskiej PWST. W latach 70. występował także w kabarecie Pod Egidą. Od końca lat 70. grał w teatrach francuskich, a w latach 80. wyjechał na stałe do Paryża. Następnie grywał zarówno w przedstawieniach francuskich, jak i w polskich. Zajmował się też reżyserią teatralną.
Niezapomniany Moryc Welt z „Ziemi obiecanej”, był wybitnym aktorem i laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in.: im. Leona Schillera i im. Aleksandra Zelwerowicza.
Wielkość filmowego talentu przypieczętował rolą Moryca Welta w „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy. Wcielił się także w Jeszuę w filmie Wajdy „Piłat i inni” oraz zagrał podwójną rolę – Dziennikarza i Stańczyka – w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego w adaptacji Andrzeja Wajdy.
Najbardziej poruszająca i złożona postać w dorobku filmowym Wojciecha Pszoniaka to niewątpliwie tytułowa rola w filmie „Korczak”. Genialnie stworzony portret doktora Korczaka, człowieka nieugiętego, walczącego o swoje ideały i godność.
Oprócz ról w filmach Wajdy zagrał również w „Diabele” Andrzeja Żuławskiego, w „Szpitalu przemienienia” Edwarda Żebrowskiego (1978), w „Arii dla atlety” Filipa Bajona (1979) oraz w „Austerii” Jerzego Kawalerowicza (1982). Do swoich dwóch filmów zaangażował go również Volker Scholendorff. Pszoniak zagrał w jego „Blaszanym bębenku”, a wiele lat później w filmie „Strajk”. Pojawił się również w „Nadziei” Stanisława Muchy, „Mniejszym złu”- ostatnim obrazie Janusza Morgensterna, „Małej maturze 1947” Janusza Majewskiego oraz „Mistyfikacji” Jacka Koprowicza. Polscy widzowie mogli podziwiać jego kunszt aktorski m. in. jako byłego kpt. SB Jana Garbarka w thrillerze „Kret” Rafaela Lewandowskiego. Zagrał Władysława Gomułkę w dramacie „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” Antoniego Krauzego oraz Profesora Karloffa w dramacie obyczajowym „Wygrany” Wiesława Saniewskiego.
Źródło: PISF, SFP