„Jak powstaje film? Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach” odkrywa przed widzami tajniki produkcji filmowej, od momentu powstawania scenariusza, poprzez zdjęcia filmowe, po efekty specjalne. Ekspozycję można zwiedzać od początku października
Wystawa, która znajduje się na terenie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy ul. Chełmskiej 21, w budynku nr 4A zawiera kostiumy filmowych bohaterów, fotosy i werki z planu filmowego i materiały archiwalne, można się także dowiedzieć się więcej o poszczególnych etapach realizacji dzieła filmowego.
Ekspozycja jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10-17. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Nie obowiązuje rezerwacja miejsc. W przestrzeni wystawy znajduje się również sklep, w którym można zakupić wydawnictwa DVD, pamiątki oraz książki o tematyce filmowej.
Wystawie towarzyszą również specjalne pokazy VR (ang. virtual reality), dzięki którym widzowie mogą przenieść się na plan jednego z filmów z cyklu Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach i z bliska przyjrzeć się pracy ekipy filmowej i poczuć niezwykłą atmosferę pracy na planie.
Cykl Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach to dziesięć ekranizacji dzieł malarskich i grafik, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dzięki pracy twórców skupionych wokół Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, na ekranie ożywają m.in. Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom Polskim.
Każdy z dziesięciu filmów z cyklu wywodzi się z wybitnego dzieła sztuki plastycznej. Wśród pierwowzorów znalazły się m.in. obrazy Wojciecha Kossaka („Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794”, „Olszynka Grochowska” i „Emilia Plater w potyczce pod Szawłami”), Jana Matejki („Rejtan – Upadek Polski”), Jacka Malczewskiego („Wigilia na Syberii”), Maksymiliana Gierymskiego („Patrol powstańczy”), Artura Grottgera („Kucie kos”), Stanisława Masłowskiego („Wiosna roku 1905”), Horacego Verneta („Bitwa pod Somosierrą”) i Stanisława Kaczora-Batowskiego („Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc w 1914 r.”).
W rolach historycznych bohaterów występują m.in. Marcin Bosak, Mateusz Damięcki, Tomasz Schimscheiner i Marcin Hycnar. Spektakularna scenografia i barwne kostiumy przenoszą widzów do przeszłości, pozwalając im niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy i poznać kontekst historyczny wydarzeń uwiecznionych przez artystę. Każdej historii fabularnej towarzyszy komentarz narratora, polskiego aktora Olgierda Łukaszewicza, który opowiada o historycznym tle wydarzeń przedstawionych w filmie.
Cykl powstał we współpracy z twórcami skupionymi wokół Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, takimi jak: reżyser i scenarzysta Marek Brodzki, autor zdjęć Arek Tomiak oraz autor scenografii Marek Warszewski.
Prezentowana forma nowoczesnej edukacji jaką jest cykl Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach pozwala w przystępny sposób zapoznać się z ważnymi postaciami z panteonu historii Polski oraz lepiej zrozumieć zagadnienia historyczne, może być pretekstem do dyskusji, a także znakomitym uatrakcyjnieniem zajęć szkolnych.
Producentem cyklu i organizatorem wystawy jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022.
Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych prowadzi szereg działań z zakresu edukacji filmowej. Wśród projektów znajduje się również cieszący się dużą popularnością projekt Plan filmowy dla zwiedzających – pierwsza w Polsce autentyczna przestrzeń pracy filmowców udostępniona do celów edukacyjnych, która w III edycji podzielona jest na dwie części: scenograficzną i kostiumową i prezentuje m.in. fragmenty scenografii najnowszego filmu Marka Koterskiego „7 uczuć” oraz pierwszej części serii Historia w ożywionych obrazach, poświęconej obrazom Jana Matejki.
Więcej o Planie Filmowym: www.wfdif.pl/pl/plan-filmowy-dla-zwiedzajacych.