Fot.: fototeka FN

Zmarł Jerzy Stuhr

W Krakowie, 9 lipca w wieku 77 lat zmarł wybitny aktor, reżyser, pedagog Jerzy Stuhr.

Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. Po studiach (polonistyka na UW i Wydział Aktorski PWST) rozpoczął pracę w krakowskim Teatrze STU oraz Teatrze Starym. Na dużym ekranie zadebiutował w 1972 roku w filmie „Na wylot” Grzegorza Królikiewicza.

W 1977 roku wystąpił w jednej ze swoich najsłynniejszych ról – w „Wodzireju” Feliksa Falka. W kolejnych latach przyszły współprace z innymi wybitnymi reżyserami – Andrzejem Wajdą („Bez znieczulenia”, 1978) i Krzysztofem Kieślowskim („Amator”, 1979). Stuhr wystąpił w kilku innych filmach Kieślowskiego, m.in. w „Spokoju”, „Dekalog: Dziesięć” czy „Biały”.

Talent komediowy można było docenić w filmach Juliusza Machulskiego: „Kingsajz”, „Kiler” i „Seksmisja”.

Jerzy Stuhr był także znany z ról dubbingowych. Najsłynniejsza to postać Osła z animowanej komedii „Shrek”. W polskiej wersji mówił także głosem Rafikiego z „Króla Lwa”, smoka Mushu z „Mulan”, czy Josepha Roulina z nominowanej do Oscara polskiej animacji „Twój Vincent”.

Jerzy Stuhr był również reżyserem i scenarzystą. Jego debiutem fabularnym był film „Spis cudzołożnic” na podstawie prozy Jerzego Pilcha. Zrealizował także filmy na bazie własnych scenariuszy: nagrodzone w Wenecji „Historie miłosne”, czy nominowany do Złotego Lwa Biennale Di Veenezia „Tydzień z życia mężczyzny”.

Jerzy Stuhr jest też autorem ośmiu książek, w tym „Stuhrowie. Historie rodzinne” czy „Sercowa choroba, czyli moje życie w sztuce”, w którym opowiada o swoim życiu rodzinnym i podejściu do sztuki.

W ostatnim czasie widzowie mogli oglądać go w roli Konstantina Stanisławskiego w sztuce „Geniusz” w warszawskim Teatrze Polonia, którą również wyreżyserował.

Ostatnimi projektami filmowymi z udziałem Jerzego Stuhra były filmy „I odpuść nam nasze długi” w reżyserii Antonio Morabito oraz film krótkometrażowy „Smok” w reżyserii Tomka Bagińskiego.

źródło: PISF

 

Nasi partnerzy


Top