Krakowski Festiwal Filmowy obchodzi w tym roku 60. urodziny i jako pierwszy polski festiwal w całości odbędzie się w sieci.
Jubileuszowa edycja miała być na żywo i z fajerwerkami, wirus pomieszał jednak organizatorom plany i 60 KFF obędzie kameralnie – online.
Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego powiedział, że kiedy podjęto decyzję o przeniesieniu KFF do internetu poczuł ulgę, a cały zespół podjął pracę z jeszcze większą niż w poprzednich latach energią.
Twórcy filmowi poparli decyzję organizatorów i potwierdzili udział w festiwalu, podczas którego pokazanych zostanie poniad ponad 150 filmów – dokumentów, fabuł i animacji z całego świata – rywalizujących w czterech konkursach: trzech międzynarodowych i polskim o nagrody o łącznej wartości 238 tys. zł. By tradycji stało się zadość, filmy ocenią wybitni jurorzy.
Przewodniczącym konkursu krótkometrażowego będzie Jan Komasa („Boże Ciało”, „Hejter”)
Dokumenty zakwalifikowane do międzynarodowego konkursu filmów dokumentalnych oceni jury pod przewodnictwem operatora filmowego Łukasza Żala.
Ostatnim konkursem międzynarodowym będzie DocFilmMusic. Dokumenty muzyczne oceni jury pod przewodnictwem amerykańskiego reżysera i producenta Stephena Nomura Schible’a.
Trzy konkursy międzynarodowe uzupełni konkurs polski, do którego zakwalifikowano dokumenty, fabuły i animacje. Filmy oceni jury pod przewodnictwem Magdaleny Łazarkiewicz.
60. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się online w dniach od 31 maja do 7 czerwca. Pokazy filmów, program oraz bilety (pojedynczy w cenie 6 zł, karnet w cenie 60 zł) niebawem na stronie krakowfilmfestival.pl.
Transmisje ze spotkań z twórcami będą dostępne na stronie festiwalu i na Facebooku.
źródło: KFF